Laserowe usuwanie żylaków to bardzo często wykonywany zabieg w naszym szpitalu. Jest to bezpieczna metoda leczenia chorób naczyniowych.

Spis treści

Co to jest laseroterapia żylaków?

Laserowe zamykanie żylaków to najpopularniejsza spośród wszystkich mało inwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na wprowadzeniu do wnętrza zmienionej żyły specjalnego światłowodu, a następnie jej zamknięciu. Przez cały czas lekarz kontroluje przebieg procedury przy pomocy aparatury USG.

Laseroterapia umożliwia precyzyjne wyłączenie z krążenia tylko niewydolnego naczynia, a pozostałe, prawidłowo działające żyły pozostają nietknięte. To zabieg bezpieczny i skuteczny: pacjenci, którzy poddali się technikom laserowym, rzadziej doświadczają nawrotów niż ci, którzy poddali się operacjom chirurgicznym.

Laseroterapia umożliwia także usunięcie żylaków odbytu, czyli hemoroidów. To nowoczesna metoda, która umożliwia uniknięcie interwencji chirurgicznej. Zabieg jest bezkrwawy i zwykle nie wymaga zakładania szwów, ponadto ryzyko wystąpienia komplikacji jest nikłe.

Zalety laseroterapii żylaków w porównaniu do metody klasycznej

Metoda laserowego leczenie żylaków jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Po zabiegu nie ma potrzeby hospitalizacji, pacjent wraca od razu do domu. W przypadku usunięcia żylaków kończyn dolnych rekonwalescencja nie zajmuje więcej niż dwa dni, a wielu pacjentów w ogóle nie odczuwa skutków zabiegu. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn. Inaczej wygląda to przy zastosowaniu klasycznej metody usuwania żylaków, w której żylaki usuwa się z drobnych nacięć skóry z użyciem specjalnych haczyków i szczypczyków. Rany po zabiegu zszywa się lub zamyka za pomocą plastrów. Powrót do pełnej sprawności następuje po mniej więcej dwóch tygodniach, ale niektórzy pacjenci zmagają się z bólem i zmęczeniem nawet przez miesiąc.

Usunięcie żylaków odbytu

W przypadku laserowego usunięcia żylaków odbytu, wśród korzyści zabiegu wskazać należy na jego nieinwazyjność, niskie ryzyko powikłań i brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu. Nie wiąże się z hospitalizacją, a rekonwalescencja jest bardzo krótka. Sam zabieg trwa kilkanaście minut

Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków

Laseroterapia to innowacyjna technologia, która umożliwia bezbolesne, bezpieczne i trwałe usunięcie żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i zaraz po jego wykonaniu pacjent wraca do domu, musi jedynie zgłosić się na kontrolę w terminie ustalonym przez lekarza.

O przeprowadzeniu zabiegu usuwania żylaków metodą laserową decyduje lekarz po przeprowadzeniu konsultacji. Zakres zabiegu jest zawsze dobierany indywidualnie, tak by nie naruszyć zdrowych i drożnych żył. W czasie konsultacji lekarz ustala ponadto, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Laseroterapia odbytu

Jeśli przedmiotem laseroterapii są żylaki odbytu, zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. W jego efekcie usuwane są naczynia hemoroidalne i obkurczenie otaczającej je tkanki łącznej. 

Efekty odczuwalne będą w ciągu 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. 

Laseroterapia kończyn dolnych

Jeśli pacjent może zostać poddany zabiegowi laseroterapii, lekarz ustala przebieg głównych pni żylnych oraz zaznacza na skórze miejsc wprowadzania głowicy laserowej do wnętrza naczyń krwionośnych. Proces ten nazywany jest mappingiem.

Laseroterapia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Pod kontrolą ultrasonografu następuje wprowadzenie głowicy laserowej do wnętrza naczynia żylnego. Po uruchomieniu głowica zaczyna emitować promieniowanie laserowe, które powoduje zamykanie światła żyły.

Na koniec lekarz zakłada opatrunek uciskowy na okolicę, która była poddana zabiegowi.

 

Laseroterapia – po zabiegu

Po zabiegu pacjent może opuścić szpital, ale wcześniej musi przez co najmniej pół godziny spacerować. Ruch po zabiegu jest niezbędny dla zapobieżenia wystąpienia zakrzepów w żyłach. Po zakończonym zabiegu pacjent otrzyma od lekarza wytyczne dotyczące dalszego postępowania. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu nie należy zdejmować opatrunku, a później wystarczy zakładać go na noc przez kilkanaście kolejnych dni.

Przeciwwskazania do zabiegu

Bardzo niewielu pacjentów nie może zostać zakwalifikowanych do laseroterapii żylaków nóg. Przeciwwskazaniami mogą okazać się:

 • bardzo kręty przebieg żyły (światłowód jest dość sztywny i nie może „zakręcać” zbyt wiele razy)
 • lokalizacja naczynia bezpośrednio pod skórą (ryzyko poparzeń)
 • bardzo duża średnica niewydolnego naczynia.
 • zaburzenia krzepliwości krwi

W powyższych sytuacjach lekarz może zasugerować pacjentowi skorzystanie z operacyjnego usuwania żylaków.
Ciąża, choroba nowotworowa czy ogólnie trudny stan zdrowia pacjenta mogą stanowić podstawę do wyznaczenia zabiegu w późniejszym terminie, gdy okoliczności te ustąpią.

Jak się przygotować do laserowego usuwania żylaków?

Przed zabiegiem lekarz poinformuje o tym, w jaki sposób się do niego przygotować. Konieczne będzie wykonanie badania USG Doppler, żył i tętnic kończyn dolnych. Może również zlecić badanie krwi. Przed zabiegiem usunięcia żylaków z nóg należy zakupić pończochę gwarantującą II poziom kompresji.

Jeśli zabieg ma na celu usunięcie żylaków odbytu, konieczna może być kolonoskopia. Lekarz podczas wizyty może przeprowadzić wstępne badanie rektoskopowe, które umożliwi mu dokładne przebadanie zmiany.

Laseroterapia kończyn – możliwe powikłania

Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko i są zdecydowanie bardziej prawdopodobne przy tradycyjnej, operacyjnej metodzie usuwania żylaków. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak po laseroterapii niewielkich poparzeń skóry albo przebarwień w miejscu przebiegu zamykanej żyły. 

Potencjalnym zagrożeniem jest uszkodzenie żyły udowej lub podkolanowej.

Laseroterapia odbytu – możliwe powikłania

W przypadku usuwania żylaków odbytu możliwe są:

 • krwawienie,
 • ból,
 • obrzęk, który może sugerować
 • zakrzep w kolumnie hemoroida. 

Może również wystąpić niemożność wypróżnienia się przez czas dłużysz niż 2 doby.

Laseroterapia – cennik

Laseroterapia odbytu

PLN 3 200* Monthly
 • wywiad medyczny
 • zabieg
 • wizyta kontrolna

Laseroterapia kończyn dolnych

PLN ?* Monthly
 • wywiad medyczny
 • zabieg
 • wizyta kontrolna

Laserowe usuwanie żylaków a refundacja w NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie tradycyjną operację. Biorąc pod uwagę, że wiąże się ona z pobytem w szpitalu i dłuższą rekonwalescencją, a ponadto możliwe jest wystąpienie powikłań, warto rozważyć odpłatne przeprowadzenie leseroterapii. Zabieg nie wyłącza pacjenta z aktywności zawodowej i umożliwia mu normalne funkcjonowanie krótko po zabiegu.

Dlaczego warto przeprowadzić zabieg laseroterapii w szpitalu w Brzezinach?

Szpital w Brzezinach dysponuje odpowiednim sprzętem, by w bezpieczny i profesjonalny sposób wykonać zabiegi laseroterapii. Najwyższy poziom usług gwarantuje zespół lekarzy (jakich lekarzy? może jakieś dodatkowe informacje o korzyściach? Bo „profesjonalny zespół” i dobry sprzęt – to brzmi jak oczywistość).

Brzeziny to miejscowość położona w centralnej Polsce, bardzo blisko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Łatwo i szybko można tu dojechać nawet z oddalonych miejscowości, np. z Warszawy, Poznania czy Katowic. Cena zabiegu w szpitalu w Brzezinach jest konkurencyjna do cen w szpitalach w dużych miastach.

Laseroterapia – procedura pod nadzorem znakomitego zespołu lekarzy

Laseroterapia żylaków kończyn dolnych – dr Marian Brodecki

Laseroterapia żylaków odbytu – Prof. Adam Dziki, dr n. med. Maciej Berut i dr n. med. Piotr Narbutt

dr n. med. Maciej Berut

dr n. med. Maciej Berut

Prof. Adam Dziki

Prof. Adam Dziki

lek. Marian Sławomir Brodecki

dr Marian Brodecki

dr n. med. Piotr Narbutt

dr n. med. Piotr Narbutt

Skip to content