Laserowe usuwanie żylaków to nowoczesna i innowacyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Stanowi małoinwazyjną, bezpieczną alternatywę dla klasycznych zabiegów chirurgicznych.

Spis treści

Co to są żylaki?

Żylaki to wydłużone i poszerzony żyły o krętym przebiegu widoczne gołym okiem lub podczas badania USG żył. Najczęściej występują na kończynach dolnych, często dotyczą również żył okolic odbytu a także żył przymacicza (u kobiet). Laserowe usuwanie żylaków to jedna z mało inwazyjnych metod leczenia.

Problem żylaków dotyczy nawet 50% populacji (częściej u kobiet), czyniąc niewydolność żylną najczęstszą chorobą układu krwionośnego. Najczęstszy obraz choroby obejmuje następujące zmiany:
 • „Pajączki naczyniowe” (teleangiektazje) – poszerzone drobne, położone pod skórą naczynia krwionośne. Mogą stanowić jedynie defekt estetyczny, ale mogą również współistnieć z innymi patologiami układu żylnego;
 • żyły siatkowate – widoczne pod skórą, poszerzone, znacznie bardziej zaznaczone żyły;
 • żylaki pni żylnych – żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej –często pod postacią rozległych krętych żylaków przebiegających powierzchownie przez znaczną część kończyny.

Laseroterapia żylaków kończyn – możliwe powikłania

Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko i są zdecydowanie bardziej prawdopodobne przy tradycyjnej, operacyjnej metodzie usuwania żylaków. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak po laseroterapii niewielkich poparzeń skóry albo przebarwień w miejscu przebiegu zamykanej żyły. 

Potencjalnym zagrożeniem jest uszkodzenie żyły udowej lub podkolanowej.

Co to jest laseroterapia żylaków?

Laserowe zamykanie żylaków to najpopularniejsza spośród wszystkich mało inwazyjnych metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Polega na wprowadzeniu do wnętrza zmienionej żyły specjalnego światłowodu, a następnie jej zamknięciu. Przez cały czas lekarz kontroluje przebieg procedury przy pomocy aparatury USG.

Laseroterapia umożliwia precyzyjne wyłączenie z krążenia tylko niewydolnego naczynia, a pozostałe, prawidłowo działające żyły pozostają nietknięte. To zabieg bezpieczny i skuteczny: pacjenci, którzy poddali się technikom laserowym, rzadziej doświadczają nawrotów niż ci, którzy poddali się operacjom chirurgicznym.

Laseroterapia umożliwia także usunięcie żylaków odbytu, czyli hemoroidów. To nowoczesna metoda, która umożliwia uniknięcie interwencji chirurgicznej. Zabieg jest bezkrwawy i zwykle nie wymaga zakładania szwów, ponadto ryzyko wystąpienia komplikacji jest nikłe.

Zalety laserowego usuwanie żylaków w porównaniu do metody klasycznej

Metoda laserowego leczenie żylaków jest dużo mniej inwazyjna niż tradycyjny zabieg chirurgiczny. Po zabiegu nie ma potrzeby hospitalizacji, pacjent wraca od razu do domu.  Zabieg, cechuje się niewielkim ryzykiem powikłań, nie powoduje pozostawienia żadnych blizn. Inaczej wygląda to przy zastosowaniu klasycznej metody usuwania żylaków, w której żylaki usuwa się z drobnych nacięć skóry z użyciem specjalnych haczyków i szczypczyków. Rany po zabiegu zszywa się lub zamyka za pomocą plastrów. Powrót do pełnej sprawności następuje po mniej więcej dwóch tygodniach, ale niektórzy pacjenci zmagają się z bólem i zmęczeniem nawet przez miesiąc.

Laserowe usunięcie żylaków odbytu

W przypadku laserowego usunięcia żylaków odbytu, wśród korzyści zabiegu wskazać należy na jego nieinwazyjność, niskie ryzyko powikłań i brak możliwości uszkodzenia zwieracza odbytu. Nie wiąże się z hospitalizacją, a rekonwalescencja jest bardzo krótka. Sam zabieg trwa kilkanaście minut

Jak wygląda laserowe usuwanie żylaków

Zabieg polega na wprowadzeniu do naczynia poprzez niewielkie wkłucie światłowodu lasera i następnie trwałe zamknięcie naczynia. Zabieg przeprowadzany jest z zastosowaniem miejscowego znieczulenia tumescencyjnego – znieczuleniu ulega tylko zamykana żyła. Dzięki temu pacjent jest świadomy podczas zabiegu, a po przeprowadzeniu zabiegu może samodzielnie opuścić szpital i udać się na obowiązkowy spacer. Laseroterapia to innowacyjna technologia, która umożliwia bezbolesne, bezpieczne i trwałe usunięcie żylaków. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i zaraz po jego wykonaniu pacjent wraca do domu, musi jedynie zgłosić się na kontrolę w terminie ustalonym przez lekarza. O przeprowadzeniu zabiegu usuwania żylaków metodą laserową decyduje lekarz po przeprowadzeniu konsultacji. Zakres zabiegu jest zawsze dobierany indywidualnie, tak by nie naruszyć zdrowych i wydolnych żył. W czasie konsultacji lekarz ustala ponadto, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Laseroterapia żylaków odbytu

Jeśli przedmiotem laseroterapii są żylaki odbytu, zabieg polega na wprowadzeniu światłowodu do poszerzonego guzka krwawniczego i precyzyjnym podaniu wiązki światła. W jego efekcie usuwane są naczynia hemoroidalne i obkurczenie otaczającej je tkanki łącznej. 

Efekty odczuwalne będą w ciągu 4-6 tygodni od wykonania zabiegu. 

Laserowe usuwanie żylaków – po zabiegu

Pacjent po laseroterapii żylaków nie wymaga hospitalizacji, po zabiegu wymagane jest udanie się na półgodzinny spacer, jako ważny element profilaktyki przeciwzakrzepowej. Bezpośrednio po zabiegu zakładana jest specjalna pończocha uciskowa, której noszenie na wczesnym etapie po zabiegu znacznie zwiększa skuteczność leczenia.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwanie żylaków

Bardzo niewielu pacjentów nie może zostać zakwalifikowanych do laseroterapii żylaków nóg. Przeciwwskazaniami mogą okazać się:

 • bardzo kręty przebieg żyły (światłowód jest dość sztywny i nie może „zakręcać” zbyt wiele razy)
 • lokalizacja naczynia bezpośrednio pod skórą (ryzyko poparzeń)
 • bardzo duża średnica niewydolnego naczynia.
 • zaburzenia krzepliwości krwi

W powyższych sytuacjach lekarz może zasugerować pacjentowi skorzystanie z operacyjnego usuwania żylaków.
Ciąża, choroba nowotworowa czy ogólnie trudny stan zdrowia pacjenta mogą stanowić podstawę do wyznaczenia zabiegu w późniejszym terminie, gdy okoliczności te ustąpią.

Jak się przygotować do laserowego usuwania żylaków?

Lekarz w trakcie konsultacji flebologicznej ustala właściwe postępowanie i zalecenia w zależności od stopnia zaawansowania choroby, udziela wszystkich niezbędnych informacji celem przeprowadzenia leczenia w prawidłowy sposób.

Jeśli zabieg ma na celu usunięcie żylaków odbytu, konieczna może być kolonoskopia. Lekarz podczas wizyty może przeprowadzić wstępne badanie rektoskopowe, które umożliwi mu dokładne przebadanie zmiany.

Laseroterapia kończyn – możliwe powikłania

Powikłania po zabiegu występują bardzo rzadko i są zdecydowanie bardziej prawdopodobne przy tradycyjnej, operacyjnej metodzie usuwania żylaków. Niektórzy pacjenci doświadczają jednak po laseroterapii niewielkich poparzeń skóry albo przebarwień w miejscu przebiegu zamykanej żyły. 

Potencjalnym zagrożeniem jest uszkodzenie żyły udowej lub podkolanowej.

Laseroterapia odbytu – możliwe powikłania

W przypadku usuwania żylaków odbytu możliwe są:

 • krwawienie,
 • ból,
 • obrzęk, który może sugerować
 • zakrzep w kolumnie hemoroida. 

Może również wystąpić niemożność wypróżnienia się przez czas dłużysz niż 2 doby.

Dodatkowe zabiegi – skleroterapia

Skleroterapia jest małoinwazyjnym, bezpiecznym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu do poszerzonych żył i pajączków piany lub płynu ze środkiem obliterującym, czyli zamykającym niewydolne, poszerzone i mało estetyczne naczynia, powodując ich zarastanie, zanikanie i dając bardzo dobry efekt kosmetyczny.

Zabieg skleroterapii bardzo drobnych pajączków nazywany jest mikroskleroterapią i wykonywany jest igłą o bardzo małej średnicy.

Zwykle koniecznych jest kilka zabiegów. Przed zabiegiem wykonuje się USG Doppler żył celem sprawdzenia, czy nie ma niewydolności głównych pni – żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej.

Zabieg, praktycznie bezbolesny, trwa około 20-30 minut, po zabiegu zakładana jest pończocha uciskowa i niezbędny jest około godzinny spacer.

Dodatkowe zabiegi – echoskleroteriapia

Echoskleroterapia to odmiana skleroterapii- zabiegu zamknięcia światła żylaków za pomocą wstrzyknięcia środka farmakologicznego. Zabieg przeprowadzany pod kontrolą aparatu USG pozwala na zamknięcie głębiej położonych naczyń, niedostępnych podczas wykonywania klasycznej skleroterapii.

Laseroterapia – cennik

Laseroterapia kończyn

PLN 6000
 • wywiad medyczny
 • zabieg
 • wizyta kontrolna

Laseroterapia odbytu

PLN 4 500
 • wywiad medyczny
 • zabieg
 • wizyta kontrolna

Skleroterapia

PLN 600
 • zabieg

Laserowe usuwanie żylaków – refundacja w NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie tradycyjną operację. Biorąc pod uwagę, że wiąże się ona z pobytem w szpitalu i dłuższą rekonwalescencją, a ponadto możliwe jest wystąpienie powikłań, warto rozważyć odpłatne przeprowadzenie leseroterapii. Zabieg nie wyłącza pacjenta z aktywności zawodowej i umożliwia mu normalne funkcjonowanie krótko po zabiegu.

Dlaczego warto przeprowadzić zabieg laserowego usuwanie żylaków w szpitalu w Brzezinach?

Szpital w Brzezinach dysponuje odpowiednim sprzętem, by w bezpieczny i profesjonalny sposób wykonać zabiegi laseroterapii. Najwyższy poziom usług gwarantuje zespół lekarzy.

Brzeziny to miejscowość położona w centralnej Polsce, bardzo blisko skrzyżowania autostrad A1 i A2. Łatwo i szybko można tu dojechać nawet z oddalonych miejscowości, np. z Warszawy, Poznania czy Katowic. Cena zabiegu w szpitalu w Brzezinach jest konkurencyjna do cen w szpitalach w dużych miastach.

Laseroterapia – procedura pod nadzorem znakomitego zespołu lekarzy

Laseroterapia żylaków kończyn dolnych (EVLT) – dr Mikołaj Kopka i dr Marian Brodecki

Zabiegi laserowe leczenia żylaków – dr n. med. Maciej Berut i dr n. med. Piotr Narbutt

Skleroterapia i echoskleroterapia – dr Mikołaj Kopka

dr n. med. Maciej Berut

dr n. med. Maciej Berut

dr Mikołaj Kopka

lek. Marian Sławomir Brodecki

dr Marian Brodecki

dr n. med. Piotr Narbutt

dr n. med. Piotr Narbutt