Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)
ESG to skuteczna metoda leczenia nadwagi lub otyłości
Jest to sposób na zmniejszenie masy ciała, zmianę modelu odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej.
Spis treści
Endoskopowe zmniejszanie żołądka – na czym polega zabieg
Zabieg ESG przeprowadzany jest przez usta pacjenta, bez nacinania powłok jamy brzusznej, polegający na zmniejszeniu o około 60% objętości żołądka bez konieczności jego usuwania. Po znieczuleniu pacjenta (pełne znieczulenie ogólne dotchawicze zapewniające maksimum bezpieczeństwa dla chorego) wykonywana jest gastroskopia. Po dokładnej ocenie stanu żołądka ścianę narządu zeszywa się kilkoma piętrami szwów, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu.
Zabieg trwa około 60 minut. Po zakończonym zabiegu pacjent pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w naszym Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. W naszym ośrodku pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line). Ostateczny wynik operacji jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych.


Zabieg wykonuje dr n. med. Michał Spychalski
Dr n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach.
Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).

Opieka dietetyka klinicznego mgr Izabeli Nowak
Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej. Wspólnie z dr Spychalskim tworzą doświadczony zespół, który odchudził już około 300 chorych.
Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.
Dla kogo przeznaczony jest endoskopowe zmniejszanie żołądka?

ESG – przeciwwskazania do zabiegu
Pewne schorzenia uniemożliwiają skierowanie pacjenta na zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka. Są to:
- choroby przełyku (zwężenie, żylaki),
- aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa,
- niewyrównana cukrzyca,
- zaburzenia endokrynologiczne,
- ciąża,
- stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
- ciężki ogólny stan pacjenta,
- alkoholizm, narkomania,
- brak woli do zmiany nawyków żywieniowych oraz zmiany trybu życia.
Przygotowanie na endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)
- morfologia, wyniki grupy krwi – oryginał,
- jonogram (poziom elektrolitów),
- poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo,
- w przypadku chorób tarczycy aktualny, nie starszy niż miesiąc poziom hormonów fT3, fT4, TSH,
- pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).

Ile kilogramów można stracić po zabiegu ESG?
Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony. Endoskopowe zmniejszenie żołądka to pierwszy krok w procesie odchudzania – przełomowy, ale muszą mu towarzyszyć działania ze strony pacjenta. Zdrowa dieta, uprawianie sportu, higieniczny tryb życia (picie alkoholu wyłącznie sporadycznie, zerwanie z nałogiem nikotynowym, odpowiednia ilość snu) – to czynniki, od których zależeć będzie finalna utrata wagi.
Z pewnością szybka utrata wagi, która nastąpi niedługo po zabiegu, da pacjentowi silny bodziec do tego, by wprowadzić w swoim życiu potrzebne zmiany. Łatwo się zniechęcić, jeśli odchudzanie nie przynosi zadowalających efektów. W przypadku zabiegów bariatrycznych ten efekt widoczny jest bardzo szybko, dzięki czemu pacjent czuje zachętę, by zawalczyć o jeszcze lepsze wyniki.
Bezpieczne zmniejszanie żołądka – sprzęt najnowszej generacji
Zmniejszenie objętości żołądka bez powikłań związanych z rozległym zabiegiem bariatrycznym – to możliwe. Taką szansę daje endoskopowa gastroplastyka (ESG) – zszycie ścian żołądka za pomocą gastroskopu bez nacinania powłok jamy brzusznej. Od teraz najnowsza generacja sprzętu jest już dostępna w szpitalu w Brzezinach. Overstitch SX firmy Apollo Surgery umożliwia skuteczne i bezpieczne zmniejszenie objętości żołądka oraz utratę zbędnych kilogramów.

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – cena
Endoskopowe leczenie otyłości, przeprowadzane w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, kosztuje 29 500 zł. O finalnej cenie pacjent zostanie poinformowany przed zabiegiem. Niestety, zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent musi sam wyłożyć na niego pieniądze. Taka kwota może się wydawać wysoką ceną, ale przecież po zabiegu pacjent otrzyma nową jakość życia. Będzie szczuplejszy, zdrowszy, lepiej poczuje się we własnym ciele. Również te aspekty warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zapisaniu się na zabieg.
Finansowanie i płatności ratalne
Wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane za pomocą płatności ratalnych MediRaty i kliniki.pl.
Aby zacząć skorzystać z rat MediRaty, należy przejść pozytywnie krótką weryfikację telefoniczną pod nr 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).
Wypełnij wniosek i sprawdź możliwość płatności w ratach 0% w Szpitalu Specjalistyczny Brzeziny.
Zabiegi bariatryczne – bezpieczeństwo i komfort
Leczenie otyłości – autentyczne opinie pacjentów

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta
Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew 2 oraz 574 195 067 w godzinach 8:00-15:00 oraz mailowo oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl.