ESG to skuteczna metoda leczenia nadwagi lub otyłości

Jest to sposób na zmniejszenie masy ciała, zmianę modelu odżywiania oraz zwiększenie aktywności fizycznej.

Spis treści

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – na czym polega zabieg

Zabieg ESG przeprowadzany jest przez usta pacjenta, bez nacinania powłok jamy brzusznej, polegający na zmniejszeniu o około 60% objętości żołądka bez konieczności jego usuwania. Po znieczuleniu pacjenta (pełne znieczulenie ogólne dotchawicze zapewniające maksimum bezpieczeństwa dla chorego) wykonywana jest gastroskopia. Po dokładnej ocenie stanu żołądka ścianę narządu zeszywa się kilkoma piętrami szwów, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu.

Zabieg trwa około 60 minut. Po zakończonym zabiegu  pacjent pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego w naszym Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. W naszym ośrodku pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line). Ostateczny wynik operacji jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych.

DR N. MED. MICHAŁ SPYCHALSKI
DR N. MED. MICHAŁ SPYCHALSKI

Zabieg wykonuje dr n. med. Michał Spychalski

Dr n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach. 

Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).

Dietetyk Izabela Nowak

Opieka dietetyka klinicznego mgr Izabeli Nowak

Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej. Wspólnie z dr Spychalskim tworzą doświadczony zespół, który odchudził już około 300 chorych.

Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.

Dla kogo przeznaczony jest endoskopowe zmniejszanie żołądka?

Endoskopowa gastroplastyka jest polecaną metodą leczenia pacjentów z otyłością I i II stopnia (BMI 30-40). W tej grupie pacjentów ESG przynosi bardzo dobre rezultaty. W dwóch ostatnich latach opublikowano artykuły oceniające skuteczność tych metod. Całkowita utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – % utraty nadmiernej masy ciała w grupie pacjentów leczonych ESG – 17,5 kg i 60%. Skuteczność ESG jest porównywalna ze skutecznością dużych operacji bariatrycznych. W przypadku otyłości olbrzymiej (BMI >40) oraz nadwagi (BMI 27-30) wskazania do ESG ustalane są indywidualnie.

ESG – przeciwwskazania do zabiegu

Pewne schorzenia uniemożliwiają skierowanie pacjenta na zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka. Są to:

 • choroby przełyku (zwężenie, żylaki),
 • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa,
 • niewyrównana cukrzyca,
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • ciąża,
 • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych,
 • ciężki ogólny stan pacjenta,
 • alkoholizm, narkomania,
 • brak woli do zmiany nawyków żywieniowych oraz zmiany trybu życia.

Przygotowanie na endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)

W uzgodnionym dniu prosimy o zgłoszenie się do szpitala między godziną 13 a 14. Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):
 • morfologia, wyniki grupy krwi – oryginał,
 • jonogram (poziom elektrolitów),
 • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo,
 • w przypadku chorób tarczycy aktualny, nie starszy niż miesiąc poziom hormonów fT3, fT4, TSH,
 • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).
Prosimy o usunięcie lakieru z paznokci u rąk. Przed zabiegiem będziecie Państwo skonsultowani przez anestezjologa, dietetyka oraz doktora Michała Spychalskiego. Po pozytywnej kwalifikacji, następnego dnia po znieczuleniu pacjenta zostanie wykonana gastroskopia, a po ocenie endoskopowej żołądka – zabieg gastroplastyki endoskopowej.
Ile można stracić kilogramów po balonikowaniu

Ile kilogramów można stracić po zabiegu ESG?

Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony. Endoskopowe zmniejszenie żołądka to pierwszy krok w procesie odchudzania – przełomowy, ale muszą mu towarzyszyć działania ze strony pacjenta. Zdrowa dieta, uprawianie sportu, higieniczny tryb życia (picie alkoholu wyłącznie sporadycznie, zerwanie z nałogiem nikotynowym, odpowiednia ilość snu) – to czynniki, od których zależeć będzie finalna utrata wagi.

Z pewnością szybka utrata wagi, która nastąpi niedługo po zabiegu, da pacjentowi silny bodziec do tego, by wprowadzić w swoim życiu potrzebne zmiany. Łatwo się zniechęcić, jeśli odchudzanie nie przynosi zadowalających efektów. W przypadku zabiegów bariatrycznych ten efekt widoczny jest bardzo szybko, dzięki czemu pacjent czuje zachętę, by zawalczyć  o jeszcze lepsze wyniki.

Bezpieczne zmniejszanie żołądka – sprzęt najnowszej generacji

Zmniejszenie objętości żołądka bez powikłań związanych z rozległym zabiegiem bariatrycznym – to możliwe. Taką szansę daje endoskopowa gastroplastyka (ESG) – zszycie ścian żołądka za pomocą gastroskopu bez nacinania powłok jamy brzusznej. Od teraz najnowsza generacja sprzętu jest już dostępna w szpitalu w Brzezinach. Overstitch SX firmy Apollo Surgery umożliwia skuteczne i bezpieczne zmniejszenie objętości żołądka oraz utratę zbędnych kilogramów.

Leczenie otyłości w Szpitalu w Brzezinach

Endoskopowe zmniejszanie żołądka – cena

Endoskopowe leczenie otyłości, przeprowadzane w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach, kosztuje 29 500 zł. O finalnej cenie pacjent zostanie poinformowany przed zabiegiem. Niestety, zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego pacjent musi sam wyłożyć na niego pieniądze. Taka kwota może się wydawać wysoką ceną, ale przecież po zabiegu pacjent otrzyma nową jakość życia. Będzie szczuplejszy, zdrowszy, lepiej poczuje się we własnym ciele. Również te aspekty warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zapisaniu się na zabieg.

Finansowanie i płatności ratalne

Wszystkie komercyjne usługi naszej placówki mogą być realizowane za pomocą płatności ratalnych MediRaty i kliniki.pl. 

Aby zacząć skorzystać z rat MediRaty, należy przejść pozytywnie krótką weryfikację telefoniczną pod nr 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14).

Wypełnij wniosek i sprawdź możliwość płatności w ratach 0% w Szpitalu Specjalistyczny Brzeziny.

Zabiegi bariatryczne – bezpieczeństwo i komfort

W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny stosujemy najlepszy sprzęt firmy Apollo Surgery. Zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka wykonuje doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej. Zabieg odbywa się w Wieloprofilowym Oddziale Zabiegowym w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Oddział został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu Państwu jak największego komfortu (klimatyzowane jedno lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, w każdym jest bezpłatny dostęp do Internetu, telewizor).
Previous
Next

Leczenie otyłości – autentyczne opinie pacjentów

Pacjent 6 miesięcy po ESG
Read More
Witam.! Do Pana Doktora trafiłem na koniec grudnia z otyłością olbrzymia, mimo wcześniejszych diet praz aktywności fizycznej nie nastąpiło u mnie zrzucenie wagi, a wręcz przeciwnie, po pewnym czasie pojawiały się dodatkowe kilogramy. Pan Doktor, po rozmowie, polecił mi ESG w szpitalu w Brzezinach. Znaleźliśmy wolny termin i 29 stycznia mialem zabieg zmniejszenia żołądka. Właśnie minęło 4 miesiące od zabiegu, ja ściśle współpracuje z dietetykiem, oraz dodatkowa aktywność fizyczna dają efekty, bo moja waga uległa diametralnej zmianę, straciłem 47 kg z czego jestem mega zadowolony i bardzo dużo zawdzięczam Panu Doktorowi. Kontakt z Panem doktorem (mimo covid) bardzo dobry, na kazde pytanie odpowiada bardzo szczegółowo i udziela jasnych wskazówek. Z czystym.sercem polecam Pana Doktora, specjalista w pełnej mierze, podochodzi do każdej osoby indywidualnie oraz służy radą! Polecam i Dziękuję za wszystko!
Pacjentka 8 tygodni po zabiegu
Read More
Czuję się bardzo dobrze, wręcz wyśmienicie, samopoczucie rewelacyjne! Pesymistyczne nastawienie do życia, świata i otoczenia zamieniłam na optymistyczną postawę. Jestem pełna życia i energii co przekłada się na chęć podejmowania nowych projektów, wyzwań , które gdzieś „chodziły mi głowie”, a nie miałam odwagi i motywacji by je podjąć. Mam nieocenione nakłady siły, spacer czy jakikolwiek najmniejszy wysiłek fizyczny nie stanowią dla mnie przeszkody, nie męczę się tak szybko. Znacznie poprawił się zatem mój stan zdrowie. Otworzyłam się na ludzi, na nowe – częściej wybieram te bezpośrednie czego wcześniej unikałam. Czasami myślę, że dostałam nowe życie, tak jak bym narodziła się ponownie w wieku 40 lat.
Previous
Next
Koordynator Opieki Pacjenta - Karolina Koprowska

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta

Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew 2 oraz 574 195 067 w godzinach 8:00-15:00 oraz mailowo oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl.

Skip to content