Endoscopic Sleeve Gastroplasty (ESG) to nowość w walce z otyłością. Endoskopowy zabieg zmniejszenia żołądka jest alternatywą dla coraz popularniejszego zmniejszania żołądka metodą chirurgiczną. W odróżnieniu od metody chirurgicznej ESG jest zabiegiem dużo mniej inwazyjnym, po którym pacjent dużo szybciej wraca do formy, a dodatkowo nie zostawia blizn na ciele. W naszym szpitalu zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza dr n. med. Michała Spychalskiego, który jest kierownikiem Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

ESG jest metodą bezpieczną.  Na podstawie doniesień amerykańskich naukowców, którzy badali tą metodę ryzyko powikłań może wystąpić jedynie u 2,2% pacjentów. Sam zabieg trwa około 60 minut i realizowany jest w ramach nowoczesnego bloku operacyjnego Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Pacjent będący w znieczuleniu ogólnym ma w pierwszej kolejności przeprowadzaną gastroskopię, podczas której oceniany jest stan żołądka. Po pozytywnej ocenie z wykorzystaniem najnowszych narzędzi, zszywa się ścianę narządu kilkoma piętrami szwów, co prowadzi do znacznego zmniejszenia objętości narządu (około 60% objętości). Po zakończonym zabiegu  pacjent pozostaje w szpitalu przez 2-3 dni pod opieką wykwalifikowanego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Hospitalizacja odbywa się w ramach komfortowego i kameralnego Wieloprofilowego Poddziału Zabiegowego.

W ramach hospitalizacji odbywa się także konsultacja dietetyczna ze szczegółowym omówieniem pierwszego etapu po zabiegu, w którym konieczne jest utrzymywanie ścisłej diety płynnej. Mgr Iza Nowak, dietetyk kliniczny przygotuje szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki. W naszym ośrodku pacjent pozostaje pod opieką dietetyka klinicznego przez 12 miesięcy (konsultacje on-line). Ostateczny wynik operacji jest ściśle związany z przestrzeganiem zaleceń dietetycznych. Utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych jest nie tylko gwarancją ostatecznego osiągnięcia założeń, ale również jakościową zmianą życia.

Wszelkie informacje odnośnie dostępności terminów zabiegów oraz konsultacji można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 506 008 285 lub mailowo pod adresem oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl

Więcej informacji o samym zabiegu można również przeczytać na stronie Endoskopowe zmniejszanie żołądka