Onkologia

Spis treści

Oddział Dziennej Chemioterapii

Oddział zajmuje się systemowym leczeniem pacjentów z nowotworami wszystkich typów: jelita grubego, płuc, piersi, jajnika, trzustki, żołądka, narządu rodnego, układu moczowego, głowy i szyi, przełyku, czerniaka, chorób rozrostowych układu chłonnego, guzów tkanek miękkich i kości. 

Pacjenci leczeni są w warunkach ambulatoryjnych – w szpitalu spędzają kilka godzin i po dożylnym podaniu leków wracają do domu, a nierzadko także do normalnej aktywności, pracy. Przy dobrym samopoczuciu – przyjmując „chemię” ambulatoryjnie – nie ma bowiem potrzeby korzystania ze zwolnienia lekarskiego czy z urlopu.

Dzienny system opieki pozwala chorym spędzić większość czasu wśród najbliższych, dzięki czemu zarówno choroba jak i sam proces leczenia są dla nich mniej uciążliwe. Ten sposób leczenia minimalizuje także stres związany z przebiegiem schorzenia onkologicznego i towarzyszących mu innych negatywnych objawów niepożądanych.

Oddział Dziennej Chemioterapii

Najważniejsze usługi medyczne

  • podawanie chemioterapii w trybie jednodniowym, dziennym,
  • podawanie wielolekowych schematów chemioterapii przy użyciu nowoczesnego sprzętu bezpiecznego dla pacjentów i personelu,
  • podawanie leków cytostatycznych według należnych schematów,
  • zabezpieczenie pacjentów przed wystąpieniem skutków ubocznych chemioterapii,
  • ocena skuteczności podjętego leczenia,
  • leczenie przeciwbólowe pacjentów onkologicznych,
  • planowanie leczenia objawowego.

Wygoda i bezpieczeństwo pacjentów onkologicznych

Każde stanowisko do podawania cytostatyków wyposażone jest w wygodny fotel o regulowanym profilu, umożliwiający ustawienie właściwej i wygodnej dla chorego pozycji w czasie zabiegu oraz w indywidualną pompę infuzyjną do toczenia cytostatyków. W trakcie pobytu w oddziale czas umila telewizor, możliwość poczęstowania się herbatą lub kawą, bezpłatny posiłek. Oddział świadczy także usługi dla pacjentów dotkniętych chorobą nowotworową, którzy wymagają leczenia chemioterapeutykami.

Nad bezpieczeństwem pacjentów czuwa wysoko wyspecjalizowany zespół lekarzy – specjalistów onkologii klinicznej – oraz zespół wykwalifikowanych pielęgniarek.

Kompleksowa opieka nad pacjentami

W oddziale chemioterapii poddawane są zarówno osoby mające skierowanie z innych placówek, jak i pacjenci szpitala w Brzezinach, gdzie funkcjonuje Oddział Chirurgii Onkologicznej i pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelita Grubego (kompleksowe leczenie pacjentów szpitala – chory ma zapewnioną kontynuację leczenia na miejscu, nie musi szukać kolejnego szpitala, przychodni, gdzie byłby poddany chemioterapii).

Agnieszka Bryjak
Dr n. med. Bryjak Agnieszka – specjalista onkologii klinicznej
Dr n. med. Bojo Marcin – specjalista onkologii klinicznej
Szybka terapia onkologiczna

Pakiet onkologiczny – szybka diagnostyka i leczenie

Pacjenci, co do których istnieje podejrzenie nowotworu, mają szczególne uprawnienia w dostępie do szybkiej diagnostyki i leczenia.

Do onkologa nie potrzeba skierowania. Jednak diagnozowaniem nowotworu mogą się zająć lekarze innych specjalizacji.

„Przepustką” do szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego jest Zielona Karta. Dostaje ją osoba, u której lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa chorobę nowotworową. Karta zastępuje skierowanie, uprawnia do szybkich badań diagnostycznych i jest własnością pacjenta. Są na niej odnotowywane przez lekarzy kolejne etapy leczenia.

Specjalistyczny Szpital Brzeziny oferuje pacjentom z Zieloną Kartą leczenie w doskonale wyposażonym Oddziale Chirurgii Onkologicznej. Terapia może być kontynuowana w Oddziale Dziennej Chemioterapii w Brzezinach. Do świadczeń należy także wykonanie pełnego pakietu badań laboratoryjnych i obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa i badania endoskopowe).

Pakiet Onkologiczny nie jest programem zdrowotnym ani profilaktycznym. Pacjent nie musi się rejestrować, by z niego skorzystać (decyzję o podjęciu takiego leczenia zawsze podejmuje lekarz).

Zespół

  • Dr n. med. Sobieszkoda Dominika – Ordynator, specjalista onkologii klinicznej
  • Dr n. med. Bojo Marcin – specjalista onkologii klinicznej
  • Dr n. med. Bryjak Agnieszka – specjalista onkologii klinicznej

Godziny otwarcia

Oddział pracuje od godziny 7:00 do 19:00 od poniedziałku do piątku, oraz od godziny 13:00 do 21:00 – w soboty i w niedziele, bo niektórzy pacjenci wolą przyjść na chemioterapię podczas weekendu.

Chorzy przyjmowani są do leczenia po kwalifikacji przeprowadzonej przez kierownika oddziału w trakcie konsultacji onkologicznej. Powinien na nią zgłosić się pacjent, który ma mieć chemioterapię z wszystkimi dokumentami dotyczącymi choroby. Kwalifikacje prowadzi dr Dominika Sobieszkoda – w każdą środę od godziny 13:00.

Oddziałowa/lekarz dyżurny:

Dominika Sobieszkoda
Dr n. med. Sobieszkoda Dominika – Ordynator, specjalista onkologii klinicznej
Skip to content