Nowoczesne badanie dla mężczyzn po 40-tce

Wcześnie zdiagnozowany nowotwór prostaty jest wyleczalny w 98,8%. Dlatego nie warto czekać.

Spis treści

Czym jest biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to nowoczesne badanie diagnostyczne, które wykonuje się w celu potwierdzenia nowotworu gruczołu krokowego (nowotworu stercza) u mężczyzn.

Jeszcze niedawno pobranie wycinka tkanki do badania możliwe było jedynie pod kontrolą USG transrektalnego. W świetle najnowszych osiągnięć medycyny trzeba przyznać, że jest to proces przestarzały, nie w pełni wiarygodny, bo margines błędu – a więc możliwość, że niewielki guz nie zostanie zauważony lub jego wielkość zostanie błędnie określona – jest duży.

Szacuje się, że nawet 70% zmian nowotworowych jest niewidocznych w badaniu USG. Wycinki z różnych miejsc gruczołu krokowego pobierane są „na ślepo”, więc nawet doświadczony lekarz pomija 20-47% przypadków nowotworów.

Stąd popularność w ostatnich latach zyskuje biopsja fuzyjna prostaty, która jest metodą profilaktyczną celowaną. Polega na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej pobiera wycinki z prostaty.

Skuteczna metoda diagnostyczna w przypadku raka prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty zapewnia szybszą, bardziej wiarygodną diagnozę. Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, trzeba działać jak najszybciej, by go potwierdzić lub całkowicie wykluczyć.

Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Przed pobraniem wycinka lekarz wykonuje badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala na uwidocznienie obszarów, w których istnieje podejrzenie obecności raka. Obraz ten jest następnie w czasie rzeczywistym przenoszony do aparatu USG, co pozwala lekarzowi na precyzyjne wyznaczenie miejsc pobrania materiału. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przed rozpoczęciem badania lekarz wprowadza do odbytnicy żel znieczulający, a następnie głowicę do przeprowadzenia badania USG. Następnie przy użyciu igły biopsyjnej pod kontrolą obrazu z USG, lekarz pobiera wycinki z prostaty z nieprawidłowych obszarów, zidentyfikowanych wcześniej na rezonansie. Zabieg trwa nie dłużej niż 60 minut.


Wczesne wykrycie oraz dokładne zlokalizowanie ogniska choroby nowotworowej pozwala na wiarygodną ocenę stopnia złośliwości i zaawansowania, dzięki czemu lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór prostaty jest wyleczalny praktycznie w 100%. Dlatego nie warto czekać.

 

Kiedy wykonać biopsję fuzyjną prostaty?

Wszyscy mężczyźni po 45. roku życia (w przypadku mężczyzn, u których w rodzinie występował rak prostaty, granica ta ulega obniżeniu do 40 lat) powinni zwrócić uwagę na konieczność badań profilaktycznych. Rak prostaty to obecnie najczęściej rozpoznawalny nowotwór wśród mężczyzn w Polsce, więc nie wolno go bagatelizować.

Biopsja fuzyjna prostaty przeznaczone jest dla mężczyzn, u których wyniki badań poziomu PSA oraz badania per rectum wskazują na podejrzenie raka prostaty.

Pojedynczy nieprawidłowy wynik PSA nie jest jeszcze wskazaniem do natychmiastowej biopsji. Badanie należy powtórzyć po kilku tygodniach oraz wykluczyć inne przyczyny podwyższonego poziomu PSA.

Przed zleceniem biopsji rekomendowane jest również wykonanie obrazowania prostaty multiparametrycznym rezonansem magnetycznym (mpMRI). Takie postępowanie pozwala ograniczyć ryzyko niepotrzebnego wykonania biopsji oraz zwiększa szansę na postawienie prawidłowego rozpoznania.

Dla kogo przeznaczona jest biopsja fuzyjna prostaty?

W roku 2019 Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaprezentowało nowe wytyczne odnośnie do diagnostyki raka stercza. Według nich biopsja fuzyjna powinna być wykonana u chorych:

  • kierowanych do pierwszej biopsji
  • kierowanych do biopsji powtórnej – gdy dane kliniczne wskazują na obecność raka stercza mimo braku komórek nowotworowych w poprzednich pobraniach
  • u mężczyzn z rakiem małego ryzyka prowadzonych w strategii aktywnego nadzoru jako biopsje weryfikujące i sprawdzające stan choroby w trakcie obserwacji.

Z kolei przeciwskazaniami do zabiegu są poważne zaburzenia krzepnięcia krwi lub aktywne, gorączkowe zapalenie gruczołu krokowego.
Rak pro

Dla kogo jest przegląd stanu zdrowia?
profilaktyka raka prostaty

Jak się przygotować do zabiegu biopsji fuzyjnej prostaty?

O tym, w jaki sposób przygotować się do zabiegu, poinformuje lekarz. Pacjent otrzyma komplet informacji, dzięki którym będzie się czuł bezpiecznie. Najważniejsze informacje:

  1. Lekarz urolog kierujący na biopsję przypisuje pacjentowi lek o działaniu przeciwbakteryjnym. Jeśli pacjent przyjmuje leki zapisane przez lekarzy innych specjalności, powinien poinformować o tym urologa, który zadecyduje, czy można przyjmować je w dniach poprzedzających zabieg i następujących po nim.
  2. Nie ma potrzeby, aby przed zabiegiem pacjent był na czczo. Zalecane jest spożycie lekkiego śniadania.
  3. Zgodnie z zaleceniami po biopsji warto na kilka dni zrezygnować z aktywności fizycznej.

W ciągu 2-3 dni po zabiegu w krwi i nasieniu pacjenta mogą pojawiać się niewielkie ilości krwi.

Ile kosztuje zabieg biopsji fuzyjnej w szpitalu w Brzezinach?

Biopsja fuzyjna stercza obecnie nie jest refundowana przez NFZ. Cena zabiegu to 6 000 zł i obejmuje 2-dniowy pobyt na oddziale komercyjnym.

Może się wydawać, że to wiele, ale mówimy o badaniu, które potrafi potwierdzić najpopularniejszy typ nowotworu, który dotyka mężczyzn w naszym kraju. Co roku dochodzi do ok. 15 tys. nowych zachorowań, a 4-5 tys. pacjentów umiera. Rak prostaty to nie wyrok – jego rozpoznanie we wczesnym stadium daje szansę przeżycia dla 98,8 proc. mężczyzn. Liczy się czas i precyzyjna odpowiedź na pytanie, czy w organizmie nastąpiły zmiany, które wymagają podjęcia pilnych działań.

Previous slide
Next slide

Procedura pod nadzorem znakomitego zespołu lekarzy

dr Jakub Kaczmarek specjalista urolog FEBU oraz dr n. med. Jacek Wilkosz specjalista urolog „Fellow of the European Board of Urology” (FEBU), będącego dowodem uzyskania specjalizacji z urologii, uznawanej w krajach Unii Europejskiej.

Koordynator Opieki Pacjenta - Karolina Koprowska

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta

Jak zapłacić za wykupiony pakiet? Płatności można dokonać na numer konta: 39 1750 1093 0000 0000 3565 4763, wpisując w tytule przelewu swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Potwierdzenie przelewu należy wysłać na adres oddzial.komercyjny@szpital-brzeziny.pl lub mms na numer 506 008 861. Możesz również dokonać płatności na miejscu w dniu przyjazdu do naszego szpitala.
Skip to content