Spis treści

Bartłomiej Nowosielski i Szpital w Brzezinach
Bartłomiej Nowosielski – aktor Teatru Ateneum w Warszawie (znany Wam także z roli w serialu “M jak Miłość”) przebył w wakacje w naszym szpitalu specjalistyczną operację bariatryczną – endoskopową plastykę żołądka (tzw. OverStitch)
.
Ponieważ temat jest ważny, bo wielu z Was prowadzi codzienną nierówną walkę ze swoją nadwagą – rozpoczęliśmy cykl edukacyjny, w którym publikujemy krótkie, lekko strawne odcinki historii walki z otyłością Bartłomieja Nowosielskiego.
Walka z otyłością – Bartłomiej Nowosielski
Odcinek 4
Odcinek 5
Odcinek 6
Odcinek 7
Odcinek 8
Odcinek 9
Odcinek 10
Odcinek 11

Odcinek 12
Odcinek 13
3 miesiące od zabiegu endoskopowej plastyki żołądka spotykamy się z Bartłomiejem Nowosielskim w Teatrze Ateneum, w sali w której odbywają się próby do kolejnego spektaklu.

Endoskopowe zmniejszanie żołądka (ESG)
Endoskopowa gastroplastyka jest polecaną metodą leczenia pacjentów z otyłością I i II stopnia (BMI 30-40). W tej grupie pacjentów ESG przynosi bardzo dobre rezultaty. W dwóch ostatnich latach opublikowano artykuły oceniające skuteczność tych metod. Całkowita utrata masy ciała oraz najważniejszy parametr – % utraty nadmiernej masy ciała w grupie pacjentów leczonych ESG – 17,5 kg i 60%.
Leczenie otyłości balonem żołądkowym Orbera
Przy nadwadze od 27 BMI oraz przy otyłości od 30 BMI pacjent może rozważać umieszczenie balona w żołądku.
Utrata masy ciała zależy od wielu czynników. Po zabiegu pacjenci tracą średnio 15 – 20 kilogramów, ale dalszy spadek wagi nie jest wykluczony.


Rękawowa Resekcja Żołądka (SLEEVE)
Troskliwa opieka zespołu specjalistów

Pacjentów konsultuje dr hab. n. med. Karolina Helena Kędzierska-Kapuza
Pani Doktor konsultuje pacjentów przed leczeniem bariatrycznym. Konsultacje odbywają się online przed zabiegiem po kwalifikacji operatora i są w cenie zabiegu.
Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i konsultantem w Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSWiA w Warszawie.
Pracę doktorską obroniła w 2003 r., pracę habilitacyjną w kwietniu 2014 r. Specjalizuje się w chorobach wewnętrznych od 2005 roku, chorobach nerek od 2009 roku, transplantologii klinicznej od 2013 roku oraz diabetologii od 2019 roku. Posiada 20 letnie kliniczne i ambulatoryjne doświadczenie zawodowe. Prowadzi konsultacje i leczenie w dziedzinie chorób wewnętrznych, nefrologii i transplantologii klinicznej, diabetologii oraz zaburzeń lipidowych.
Zabieg wykonuje dr n. med. Michał Spychalski
Dr n. med. Michał Spychalski to znakomity specjalista specjalista chirurg, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Brzezinach.
Członek zespołu chirurgicznego Centrum Leczenia Jelit w Brzezinach. Członek Zarządu Sekcji Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. Członek European Association for Endoscopic Surgery and other interventional techniques. Wykładowca podczas Światowego Zjazdu Chirurgii Endoskopowej w Paryżu (06.2014) oraz Japońskiego Tygodnia Chorób Przewodu Pokarmowego (11.2014). Autor wielu publikacji dotyczących endoskopii zabiegowej. Prowadzący cykliczne szkolenia dla lekarzy w zakresie endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (małoinwazyjnego leczenia nowotworów przewodu pokarmowego).



Opiekę dietetyka klinicznego zapewnia mgr Izabela Nowak
Izabela Nowak – magister dietetyki klinicznej
Podczas hospitalizacji pacjenci odbywają konsultacje dietetyczną z mgr Izabela Nowak. Pani Dietetyk przygotowuje pacjentom szereg przykładowych przepisów na proste dania, które są najbardziej odpowiednie w pierwszych tygodniach po zabiegu gastroplastyki (ścisła dieta płynna). Aktywna współpraca z dietetykiem prowadząca do utrwalenia pozytywnych nawyków żywieniowych to podstawa trwałego efektu utraty masy ciała po gastroplastyce endoskopowej.
dr n. med. Przemysław Janczak


dr n. med. Mateusz Kamiński
Opiekę fizjoterapeutyczną zapewnia mgr Maciej Jastrzębski
W naszym ośrodku Maciej sprawuje opiekę nad pacjentem w trakcie hospitalizacji, służąc pomocą i wiedzą. Podpowiada, od jakiej aktywności fizycznej zacząć, jak zmienia się ciało i sylwetka w trakcie procesu utraty masy ciała. Pokazuje podstawowe ćwiczenia, które zaleca może wykonywać w domu.
mgr Maciej Jastrzębski – fizjoterapeuta
Koordynator do spraw fizjoterapii w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach. Absolwent Medycznego Studium Zawodowego w Łodzi oraz Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Odbyte kursy: Kinesiologytaping KT1 i KT2, Terapia manualna moduł I, II, III, Masaż tkanek głębokich, PNF, kursu dla fizjoterapeutów prowadzących szczepienia ochronne przeciwko COVID 19.


Opiekę terapeutyczną zapewnia Agnieszka Kwiatkowska
Terapeutka Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, w trakcie szkolenia z psychoterapii i socjoterapii w amach Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego.
Pani Agnieszka prowadzi:
- konsultacje wstępne wraz z psychoedukacją przed zabiegiem, dotyczącą motywacji pacjenta do podjęcia decyzji o zabiegu, funkcjonowania pacjenta po zabiegu, trudności w zakresie emocji z jakimi pacjent może się zmagać przed i w okresie pierwszego roku po zabiegu – w trakcie hospitalizacji pacjenta bariatrycznego
- konsultacje dla rodziny pacjenta, psychoedukacja w zakresie zmian zachowania pacjenta po zabiegu – przed zabiegiem
- grupę wsparcia on-line dla pacjentów po zabiegu jeden raz w tygodniu – pacjenci mogą dołączyć do grupy w każdym momencie, forma grupy otwarta – uczestnictwo w grupie pozwala na wymianę informacji o uczuciach, problemach z jakimi zmagają się pacjenci po zabiegu. Świadomość takich samych trudności, podobne doświadczenia mają dużą wartość terapeutyczną.
Zabiegi bariatryczne – bezpieczeństwo i komfort

Kontakt z Koordynatorem Opieki Pacjenta
Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów 46 880 40 28 wew 2 oraz 506 008 861 w godzinach 8:00-16:00 oraz mailowo bariatria@szpital-brzeziny.pl.