W Szpitalu w Brzezinach po raz pierwszy w Polsce zastosowano neurostymulator w leczeniu nietrzymania stolca.
Stymulatory nerwów krzyżowych wszczepiono dwojgu pacjentom, cierpiącym na to schorzenie. Pokazowe zabiegi wykonano pod kierunkiem dr Jacopo Martellucciego z Florencji i profesora Adama Dzikiego ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Stymulacja nerwów krzyżowych jest w naszym kraju bardzo rzadko stosowana i to jedynie w terapii schorzeń związanych z nietrzymaniem bądź zatrzymaniem moczu. Na świecie neurostymulatorów używa się z powodzeniem od ponad 25 lat, od kilkunastu także w przypadku leczenia zaburzeń oddawania stolca.

Zabiegi, które zostały wykonane w szpitalu w Brzezinach, polegały na umieszczeniu w pobliżu nerwów krzyżowych cienkiej elektrody. Jest ona pobudzana ze stymulatora, który wysyła impulsy elektryczne, regulujące pracę układu nerwowego, kontrolującego czynności jelit i dna miednicy. Pacjent przy pomocy zewnętrznego pilota może ustawić poziom stymulacji, włączać i wyłączać aparat.

Terapia jest dwuetapowa – osoby, którym wszczepiono elektrody będą testować skuteczność neurostymualcji przez 2-3 tygodnie w codziennym życiu. Jeśli stopień redukcji objawów nietrzymania stolca będzie satysfakcjonujący i pacjenci będą zadowoleni z terapii, w drugim etapie leczenia pod skórę w górnej części pośladka zostanie im wszczepiony niewielki stymulator. Jego pracą też będzie można sterować.

– Dzięki neurostymulacji nerwów krzyżowych udaje się wyeliminować lub znacznie ograniczyć objawy związane z nietrzymaniem stolca – mówi profesor Adam Dziki. – U ponad 40 procent pacjentów po wszczepieniu neurostymulatora nietrzymanie stolca ustępuje całkowicie, u prawie wszystkich o połowę zmniejsza się liczba innych dolegliwości związanych z tym schorzeniem.

Metoda leczenia jest bezpieczna, mało inwazyjna i – co ważne – odwracalna. Jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zawodzi leczenie zachowawcze, farmakologiczne, bo zwykle eliminuje konieczność wykonania poważniejszej operacji. Zabiegi nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Problemy z nietrzymaniem stolca dotyczą 3-5 procent dorosłych osób. Częstą przyczyną tego schorzenia, wykluczającego chorych z życia społecznego, są m.in. okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy, choroby jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych, czy nowotwory.

– Cierpię na tę dolegliwość od kilkunastu lat – człowiek jest praktycznie uwięziony w domu – mówi pani Krystyna, której w szpitalu w Brzezinach wszczepiono elektrodę, stymulującą nerwy krzyżowe. – Dotychczasowe leczenie nie było skuteczne, myślałam, że jedynym wyjściem będzie stomia. Ale pytałam lekarzy o inne sposoby terapii – tak trafiłam do profesora Dzikiego. I to w tym czasie, gdy w szpitalu w Brzezinach planowano wykonanie pierwszych dwóch zabiegów wszczepienia neurostymulatorów.

Szpital Specjalistyczny Brzeziny zwrócił uwagę na neurostymulację, ponieważ specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, po chirurgię onkologiczną i chemioterapię.

– Korzystamy z każdej sposobności do zdobycia doświadczenia w stosowaniu nowych technik leczenia, nowoczesnych terapii. Konsekwentnie dążymy do tego, by pacjent był u nas leczony kompleksowo, żeby mógł skorzystać z możliwie najszerszej oferty usług medycznych, by nie był odsyłany do innych szpitali czy poradni – mówi Anna Janicka, wiceprezes zarządu Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Szpital zatrudnia wysokiej klasy chirurgów, dysponuje nowym blokiem operacyjnym, jest tu pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelit, Ośrodek Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej oraz Oddziałem Dziennej Chemioterapii.

Doktor Jacopo Martellucci z Florencji, który razem z profesorem Dzikim kierował zabiegami w szpitalu w Brzezinach, jest wybitnym specjalistą w dziedzinie neurostymulacji nerwów krzyżowych. Profesor dr hab. n. med. Adam Dziki jest znanym nie tylko w Polsce chirurgiem, proktologiem, doskonałym specjalistą w leczeniu chorób jelit.

Wszczepienie neurostymulatora 1WP_20160204_022

WP_20160204_024WP_20160204_038

 

 

WP_20160204_032WP_20160204_028