Rodzice mieszkających w powiecie brzezińskim dzieci, które cierpią na astmę oskrzelową lub te, u których występują objawy tej choroby mogą zgłosić się ze swoimi pociechami na konsultacje i ewentualne leczenie do Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Szpital od trzech lat prowadzi – pod patronatem marszałka województwa łódzkiego – specjalne turnusy diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży z astmą oskrzelową z ubogich rodzin z powiatu brzezińskiego.

– Dzieci mieszkające na wsi częściej cierpią na astmę, bo są bardziej narażone na różnego rodzaju alergie, na działanie wielu alergenów – mówi dr Waldemar Wroński, ordynator pediatrii w szpitalu Brzezinach. – Dziecko jest na nie mniej odporne, jeśli ma osłabiony system immunologiczny, a to zdarza się wcale nie tak rzadko. Do tego – w odróżnieniu od swoich rówieśników mieszkających w miastach – dzieciom ze wsi czy małych miejscowości trudniej skorzystać z porady lekarzy specjalistów, leczenia.

Każdego roku z programu leczenia dzieci chorych na astmę korzysta w szpitalu w Brzezinach ok. 100 małych pacjentów z powiatu brzezińskiego. W szpitalu są badane, diagnozowane i leczone. Pobyt w placówce, wyposażonej w inhalatorium, trwa od 3 do 5 dni.

– Dzieci są u nas nie tylko diagnozowane i leczone – wskazujemy, jakie czynniki alergiczne, na które narażone jest dziecko mogą być przyczyną astmy, radzimy jak je wyeliminować. – dodaje doktor Wroński. – Doradzamy też, jaki tryb życia powinno prowadzić dziecko chore na astmę, dobieramy terapię inhalacyjną, inhalator, uczymy samodzielnego wstrzykiwania adrenaliny, co czasem – w przypadku ataku astmy – jest konieczne.

Żeby dziecko mieszkające w powiecie brzezińskim mogło skorzystać z programu leczenia astmy oskrzelowej jego rodzice powinni skontaktować się ze szpitalem w Brzezinach. Wystarczy zadzwonić na Oddział Pediatrii – tel.46 874 20 02 wew. 271 w godzinach 9-14.

Zgłaszać można dzieci z rozpoznaną astma lub też te, u których występują niepojące objawy, mogące świadczyć o występowaniu tej choroby – m.in. świszczący oddech, duszność, kaszel w nocy i/lub po wysiłku, kaszel utrzymujący się długo po infekcjach wirusowych, zasłabnięcia.

Odział Pediatrii został wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt. Utworzono tu także tzw. „strefę rodzica”, dzięki czemu dzieciom przebywającym na leczeniu mogą w komfortowych warunkach towarzyszyć rodzice.

Za działania, których efektem jest rozwój placówki, lepsza oferta medyczna dla mieszkańców miasta i regionu – w tym za prowadzanie turnusów dla dzieci i młodzieży chorych na astmę oskrzelową – Szpital Specjalistyczny Brzeziny został w ubiegłym roku wyróżniony przyznaniem przez marszałka województwa łódzkiego certyfikatu „Promuje Łódzkie”.