Nie ma chyba osoby, która nie miałaby jakichś znamion na skórze. Zwykle mówimy o nich: pieprzyki. I zwykle nie są groźne. Ale nie powinniśmy przestać im się przyglądać, sprawdzać je co jakiś czas. Dlaczego?

Ponieważ może się zdarzyć, że nie każde znamię, które pojawi się naszej skórze to zwykły pieprzyk, czasem zwykły pieprzyk po latach zaczyna zmieniać kolor, rośnie, swędzi. Słowem może to być groźny nowotwór skóry. Żeby go w porę zauważyć konieczna jest przede wszystkim samoobserwacja, a w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących zmian czy dolegliwości, szybka wizyta u lekarza specjalisty (dermatologa).

Przypominamy o tym z dwóch powodów. 12 maja obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry. Robi się też coraz cieplej – przed nami gorące letnie miesiące, w tym czasie bardzo często będziemy „wystawieni” na działanie promieniowania słonecznego. A jeśli będziemy się nadmiernie opalać, dopuścimy do oparzeń słonecznych, nie będziemy używać kremów z filtrem UV, zwiększamy ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

W ciągu 20 lat (1982-2002) liczba zachorowań na czerniaka wzrosła w naszym kraju trzykrotnie, co roku rejestruje się ok 2500 nowych zachorowań. Specjaliści przypominają, że nowotwory skóry, w tym także czerniak, wcześnie wykryte są zwykle wyleczalne. Zwracają jednak uwagę, że niewielu Polaków (8 na 100) radzi się dermatologa przynajmniej raz w roku w sprawie znamion na skórze

Oczywiście nie trzeba – i nie da się – całkowicie zrezygnować ze słońca, promieniowanie słoneczne jest nam potrzebne, na przykład do wytwarzania w skórze witaminy D. Ale koniecznie trzeba – konsultując się raz na rok czy dwa lata z lekarzem – prowadzić obserwację swojego ciała. Sprawdzać, czy stare znamiona, które mamy już od dawna, nie zmieniają się, czy nie pojawiły się nowe. Jeśli tak jest, należy obowiązkowo upewnić się, czy te nowe zmiany na skórze nie są groźne – w tym przypadku najlepiej skonsultować to z lekarzem! Pamiętajmy, że czerniak nie musi być czarny.

O samoobserwacji i konsultacjach z lekarzem nie powinny zapominać szczególnie osoby, u których w rodzinie wykryto choroby nowotworowe skóry, osoby pracujące na świeżym powietrzu, które w pracy mają styczność z niebezpiecznymi związkami chemicznymi.

Warto korzystać z organizowanych coraz częściej w Polsce bezpłatnych badań dermatoskopowych. Z dermatologiem oraz chirurgiem onkologiem można skonsultować się także w Wielospecjalistycznej Przychodni Lekarskiej, działającej przy szpitalu w Brzezinach.