Pamiętasz o samobadaniu piersi?

Każda kobieta powinna sama badać piersi przynajmniej raz w miesiącu. Samobadanie piersi pomaga we wczesnym wykryciu zmian, które – jeśli się pojawią – mogą być groźne dla zdrowia lub życia. Dlaczego o tym przypominamy?

Bo październik jestrozowa_wstazeczka_Kq_medium miesiącem profilaktyki raka piersi – 15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. O problematyce raka piersi – zapobieganiu, wykrywaniu, leczeniu – przypomina różowa wstążka, międzynarodowy symbol oznaczający walkę z tym nowotworem.
Samobadanie piersi zajmuje tylko kilka-kilkanaście minut w miesiącu. Polega na ocenie – wzrokowej i przez dotyk – czy w piersiach nie pojawiły się zmiany, których wcześniej nie zaobserwowaliśmy. Wczesne ich wychwycenie daje zwykle bardzo duże szanse na wyleczenie. Oczywiście każdą niepokojącą zmianę należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, najlepiej z chirurgiem onkologiem.
Samobadanie piersi powinno się prowadzić od 20-25 roku życia. Najlepiej badać się tydzień po menstruacji, a po menopauzie po prostu raz w miesiącu. Samobadanie zaczyna się od obejrzenia piersi. Stojąc przed lustrem należy unieść ręce do góry i ocenić, czy piersi są symetryczne, niezmienione. Obserwację należy powtórzyć po opuszczeniu rąk i oparciu ich na biodrach.
Następnie trzeba delikatnie ucisnąć brodawki i ocenić, czy nie wydziela się z nich płyn. Potem, po założeniu lewej ręki za głowę, palcami prawej należy zatoczyć kółka po lewej piersi. Czynności należy powtórzyć na drugiej piersi (prawa ręka za głową, a koła wykonuje się palcami lewej dłoni). Na koniec, leżąc na podłodze, należy umieścić pod lewym barkiem zwinięty ręcznik lub poduszkę. Następnie – z lewą rękę pod głową – wykonuje się badanie lewej piersi palcami prawej ręki (czynności należy powtórzyć na drugiej piersi).
W profilaktyce raka piersi ważne są też badania diagnostyczne – USG i mammografia. Kontrolne USG – jeśli wszystko jest w porządku, a w rodzinie nie było zachorowań na nowotwory – warto sobie zrobić raz na rok, raz na dwa lata po ukończeniu 35 lat. Mammografię powinno się wykonywać po 40. roku życia raz na dwa lata, a jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na raka badanie trzeba robić raz w roku. Po 50-tce mammografię dobrze jest wykonać co roku