Przygotowanie do badania

  • USG jamy brzusznej/USG ginekologiczne przez powłoki brzuszne. W przeddzień badania posiłki powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite. Jeżeli pacjent jest otyły lub ma wzdęcia przez 3 dni przed badaniem należy zażywać środek zmniejszający ilość gazów w jelitach (np. Espumisan). W dniu badania należy nie jeść przynajmniej przez 6 godzin poprzedzających wykonanie USG. Na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem moczowym – na godzinę-półtorej przed USG wypić 3 szklanki wody (niegazowanej!). Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań.
  • USG układu moczowego. W przeddzień badania posiłki powinny być lekkostrawne i niezbyt obfite. W dniu badania na godzinę-półtorej przed USG należy wypić 3 szklanki wody (niegazowanej!). Przynajmniej godzinę przed badaniem powstrzymać się z oddawaniem moczu. Jeżeli pacjent jest otyły lub ma wzdęcia przez 3 dni przed badaniem należy zażywać środek zmniejszający ilość gazu w jelitach (np. Espumisan). Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednio wykonanych badań.
  • USG prostaty przez powłoki brzuszne. W dniu badania na godzinę-półtorej przed USG należy wypić 3 szklanki wody (niegazowanej!). Przynajmniej godzinę przed badaniem powstrzymać się z oddawaniem moczu.
  • USG tętnic nerkowych. Przed badaniem nie należy jeść ani pić przynajmniej przez 6 godzin. Przez 3 dni przed badaniem należy zażywać środek zmniejszający ilość gazu w jelitach (np. Espumisan – 3×2 kapsułki).
  • USG miednicy małej. Na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem moczowym – na godzinę-półtorej przed USG wypić 3 szklanki wody (niegazowanej!).
  • USG aorty brzusznej. Przed badaniem nie należy jeść ani pić przynajmniej przez 6 godzin.