Na Oddziale Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny otwarto niewielką salę do kinezyterapii, czyli do leczenia ruchem, do ćwiczeń leczniczych. Z tej „podręcznej” sali gimnastycznej będą korzystać nie tylko pacjenci interny, ale także innych oddziałów.

Pacjenci w brzezińskim szpitalu, są objęci – oprócz leczenia schorzenia z powodu, którego skierowano ich do szpitala – także kompleksową opieką fizjoterapeutyczną. Fizjoterapeuta, we współpracy z lekarzem, dopasowuje terapię do indywidualnych potrzeb chorego, stosując ją nie tylko po leczeniu szpitalnym, zabiegu operacyjnym, ale także – jeśli to wskazane i możliwe – również od pierwszych dni pobytu pacjenta w szpitalu. W tym ostatnim przypadku chodzi głównie o kinezyterapię.

Hospitalizacja wiąże się nierzadko z dłuższym unieruchomieniem pacjenta, co może powodować ogólne osłabienie, zanik masy mięśniowej, brak reakcji na pionizację (spadek ciśnienia krwi oraz zawroty głowy) i w efekcie brak u chorego chęci wstawania z łózka. Słowem – unieruchomienie chorego może powodować czasem większe kłopoty, niż choroba będąca przyczyną unieruchomienia

I tu właśnie przydaje się kinezyterapia. Tym bardziej, że ćwiczenia ruchowe są stosowane nie tylko w rehabilitacji osób ze schorzeniami ortopedycznymi, ale również z chorobami neurologicznymi, układu krążenia, pokarmowego oraz oddechowego. Ruch pomaga utrzymać lub przywrócić sprawność fizyczną, ruchomość w stawach, wzmacnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie całego organizmu.

Ma też wpływ na przebieg starzenia się, wydłuża życie. Systematyczne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń zwiększa przemianę materii, poprawia gospodarkę wodno- elektrolitową w organizmie, polepsza wydolność krążeniową oraz oddechową. Redukuje zagrożenie niebezpiecznymi chorobami (m.in. nadciśnieniem, cukrzycą, otyłością, depresją, chorobami serca).

Sala gimnastyczna na internie ma pomagać w utrzymaniu odpowiedniej sprawności ruchowej pacjentów, szybszym jej odzyskaniu po leczeniu czy zabiegu. Jest niewielka, ale pacjenci mają ją dosłownie pod ręką, obok swoich sal – to jej duży atut. Została wyposażona w kabinę PUR do ćwiczeń w podwieszeniu, rotor do ćwiczeń kończyn dolnych i górnych, rower, drabinkę gimnastyczną, piłki duże i małe, taśmy i tubingi do ćwiczeń oporowych.

Rozpoczynając terapię fizjoterapeuci w brzezińskim szpitalu dokładnie określają stan zaawansowania schorzenia danego pacjenta, oceniają stopień zmian w obrębie układu ruchu. Dbają także, by ćwiczenia nie kończyły się wraz z opuszczeniem przez pacjenta szpitala. Każdemu przygotowują indywidualny plan ćwiczeń i pomagają w wyborze właściwego sprzętu ortopedycznego. Cel jest zawsze ten sam – przywrócenie, jeśli to możliwe, pełnej sprawności fizycznej lub utrzymanie jej na takim poziomie, by pacjent mógł być jak najdłużej niezależny, mógł aktywnie i samodzielnie żyć.