Nie przepada za zdrową, zbilansowaną dietą, za regularnymi posiłkami, za minimalizowaniem stresu, za aktywnością fizyczną. Można powiedzieć, że to wszystko zmniejsza szanse nowotworu, który mógłby zaatakować nasz organizm, znacznie ogranicza ryzyko, że zachorujemy na raka.
Lekarze często nam przypominają, że to przede wszystkim styl naszego życia decyduje o tym, czy będziemy łatwym, czy trudnym „celem” dla chorób nowotworowych. Ale mówi się na ten temat głośniej 4 października, bo wtedy obchodzony jest Światowy Dzień Onkologii.
Może więc warto tego dnia znaleźć kilka minut i zastanowić się, czy – jeśli palimy papierosy – nie warto byłoby rzuć lub ograniczyć palenie? Czy właściwie się odżywiamy, unikamy produktów zawierających dużo tłuszczów zwierzęcych, cukrów? Czy jemy minimum kilka razy dziennie warzywa i owoce, bo jeśli są w naszej diecie zmniejszamy ryzyko zachorowania szczególnie na nowotwory przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy i trzustki? Powinniśmy też uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spędzamy całe dnie na siedząco – w samochodzie, za biurkiem, a potem w domu w fotelu przed telewizorem. Bo minimum półgodzinny wysiłek fizyczny kilka razy w tygodniu to najlepsze lekarstwo i profilaktyka przeciwko wszystkim chorobom, nie tylko nowotworom.
Trzeba też sprawdzać swoją wagę (otyłość nie wchodzi w grę), nie przesadzać z opalaniem (używać filtrów UV, nie dopuszczać do oparzeń słonecznych), nie przesadzać z alkoholem. Duże znaczenie mają również badania przesiewowe, profilaktyczne – szczególnie te, które pozwalają na wczesne wykrycie najbardziej groźnych i często spotykanych nowotworów.
Kobiety po 25. roku życia powinny robić regularne badania cytologiczne i badać się pod kątem raka szyjki macicy, kobiety po 40-tce – przy pomocy profilaktycznej mammografii i USG – strzec się przed przegapieniem raka piersi. Kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat powinni zrobić sobie kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego (jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jelita grubego, badanie należy wykonać po 40. roku życia). Pamiętajmy, że wcześnie wykryte zmiany nowotworowe są w większości przypadków całkowicie wyleczalne.