To pierwsza z zasad Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. Okazją do jej przypomnienia są: Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (przypadający 17 listopada) oraz Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (19 listopada).

Choć o szkodliwości palenia wie każdy, prawie każdy słyszał o tym, że w dymie papierosowym jest kilka tysięcy substancji chemicznych, papierosy pali blisko jedna trzecia Polek i Polaków. Na wielu z nas nie robi wrażenia, że dym tytoniowy skraca życie – każdy rok palenia to 3 miesiące życia mniej. Że palenie jest główną przyczyną zachorowań na raka – prawie połowa przypadków nowotworów u mężczyzn i 15 procent u kobiet ma związek z paleniem tytoniu. Nie chodzi tylko o raka płuc, przełyku, gardła czy jamy ustnej. Palenie „pomaga” w zachorowaniu na dziesiątki innych nowotworów, między innymi na nowotwory: trzustki, nerek, pęcherza moczowego, szyjki macicy, żołądka, wątroby.

Zwiększa też ryzyko wystąpienia wielu innych dolegliwości i chorób – układu krążenia (nadciśnienie, miażdżyca, zawał serca, udar mózgu), przewodu pokarmowego, zębów i jamy ustnej, uszu, infekcji i chorób płuc, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Podczas światowych dni rzucania palenia i POChP przypomina się oczywiście o tych wszystkich niekorzystnych dla zdrowia skutkach palenia tytoniu, ale przede wszystkim mocno namawia się do odstawienia papierosów. Do podjęcia w tych dniach próby rzucenia palenia, zastanowienia się, jakie ryzyko podejmujemy, odkładając tę decyzję.

Mocniej także przypomina się o tym, by nie lekceważyć – szczególnie, gdy palimy – niepokojących objawów, jeśli je oczywiście u siebie zaobserwujemy. To może być utrzymujący się kilka tygodni kaszel, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, odpluwanie krwią. Trzeba wtedy zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Warto też wiedzieć, że wśród programów bezpłatnych badań, z których mogą skorzystać osoby palące papierosy, jest program profilaktyki chorób odtytoniowych. W jego ramach można wykonać – jeśli to będzie konieczne – badanie spirometryczne (pomiar objętości i pojemności płuc na podstawie przepływu powietrza w płucach i oskrzelach w trakcie oddychania), zaplanować z udziałem lekarza specjalisty terapię odwykową. Informacje na temat tego programu profilaktycznego można znaleźć na stronie internetowej NFZ.