Mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, powinni wykonywać profilaktyczne badania urologiczne przynajmniej raz na dwa lata (jeśli w rodzinie ktoś chorował na raka prostaty badanie należy wykonywać co roku). Na konsultacje z urologiem – bez względu na wiek – powinni się też wybrać wszyscy panowie, którzy mają problemy z oddawaniem moczu.

Mówimy o tym 15 września, bo tego dnia przypada Europejski Dzień Prostaty, przy okazji którego głośniej przypomina się, że łagodny przerost prostaty jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn. Jeśli bowiem prostata zaczyna się rozrastać, dochodzi do tego najczęściej u panów w średnim i starszym wieku. Odsetek chorych rośnie wraz z wiekiem, wielu panów jest zagrożonych rakiem prostaty – jednym z najgroźniejszych i najczęściej występujących nowotworów złośliwych.

Wizyta u urologa, kontrolne badanie prostaty pomaga we wczesnym wykryciu przerostu bądź zmian nowotworowych w prostacie. Objawem tych ostatnich jednak wcale nie musi być jej przerost. Dlatego na kontrolę do urologa powinni wybrać się obowiązkowo nie tylko mężczyźni po czterdziestym roku życia, ale także ci, których niepokoją problemy z oddawaniem moczu – zatrzymanie moczu, częste oddawanie moczu w dzień i w nocy, wzmożone parcie na mocz, opóźnione oddawanie moczu, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza, bóle w podbrzuszu i kroczu.

Warto pamiętać, że wcześnie wykryty łagodny przerost lub zmiany nowotworowe w prostacie są zwykle całkowicie wyleczalne.