To była kolejna nowatorska operacja. Dziury w kości piszczelowej w sąsiedztwie kolana zostały wypełnione fragmentami kości pobranymi z miednicy i … sklejone z piszczelą chrząstką stawową w sprayu. W ten nietypowy sposób w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny naprawiono kość piszczelową u pacjentki, która w wypadku poważnie uszkodziła nogę.

 Pacjentka miała złamaną kość piszczelową w wielu miejscach. Mimo kilku operacji nie udało jej się w całości odtworzyć – ubytki w piszczeli nie pozwalały na odzyskanie sprawności, nie mogła chodzić. Zrekonstruowania uszkodzonej kości podjął się ortopeda ze szpitala w Brzezinach, doktor Grzegorz Sobieraj. Brakujące części piszczeli zastąpił fragmentami kości z miednicy pacjentki – to nietypowa i rzadko stosowana metoda leczenia.

Po zrekonstruowaniu ubytków i umocowaniu kostnego wypełnienia zostało ono dodatkowo sklejone z piszczelą chrząstką w płynie/sprayu (tzw. prechrząstką), którą po raz pierwszy w Polsce zastosowano i stosuje się tylko w szpitalu w Brzezinach. Prechrząstkę wykorzystano także do zregenerowania chrząstki stawu kolanowego u operowanej pacjentki.

Płynna chrząstka pomoże w zrośnięciu się kości miednicy i piszczeli. To jedna z najnowocześniejszych metod stosowanych w ortopedii – chrząstką w płynie można uzupełniać powstałe wskutek urazu ubytki wielu tkanek, przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga ona w przyjęciu się naturalnego implantu, jest też używana do regeneracji chrząstki stawowej.

– Chrząstkę w płynie przygotowuje się z osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (od angielskiego: platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia szpikowego – wyjaśnia doktor Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach. – To bardzo szybko zastygający „płyn”, który wytwarzamy już w trakcie trwania zabiegu z krwi i szpiku pacjenta. Jego przygotowanie trwa około 45 minut.

„Cudowna mikstura” zawiera oczywiście czynniki wzrostu, których źródłem jest osocze, a które stymulują regenerację i naprawę tkanek. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się – w tym przypadku – struktura kości łączącej implanty z miednicy z piszczelą. W zespoleniu kości pomagają też komórki macierzyste stymulowane czynnikami wzrostu.

Zrastanie się kości miednicy i piszczeli potrwa 2 miesiące. Pacjentka odzyska pełną sprawność po 3-6 miesiącach.