Oddział Pediatryczno-Neonatologiczny

Pediatrię wyremontowano i wyposażono w nowy sprzęt. Oddział ma 14 łóżek zamiast 8, którymi dysponował przed modernizacją. Dzieciom mogą towarzyszyć rodzice, bo utworzono tu strefę rodzica z możliwością bezpłatnego noclegu. W wyposażeniu zwłaszcza oddziału noeonatologicznego w nowoczesny sprzęt pomogła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Brzezińscy pediatrzy wykonują diagnostykę bólów brzucha, astmy, chorób układu oddechowego, leczą u małych pacjentów alergie, także pokarmowe, nadciśnienie tętnicze, otyłość, hipercholesterolemię. Zajmują się problemami związanymi z niedoborem witaminy D3 i wapnia, z helicobacter pylori, bakterią powodującą zapalenie błony śluzowej żołądka, chorobą wrzodową. Dzieci leczone w oddziale są konsultowane przez lekarzy specjalistów w dziedzinach: neurologii, laryngologii, dermatologii, alergologii, chirurgii.

Kontakt telefoniczny, centrala:

 • 46 874 20 02
 • 46 874 20 38
 • 46 874 20 70
Numery wewnętrzne:
 • Ordynator: 270
 • Pokój lekarzy: 271
 • Pokój pielęgniarek: 273
 • Noworodki - pielęgniarki: 231

Usługi

Lekarze starają się uwzględniać specyfikę swoich pacjentów – trafia tu bowiem wiele dzieci z małych miejscowości i wsi, którym niejednokrotnie dokuczają inne choroby niż dzieciom mieszkającym w dużych miastach. Dotyczy to na przykład chorób pasożytniczych, bakteryjnych czy chorób alergicznych, wywoływanych przez alergeny, roztocza z jakimi dziecko z dużego miasta nie ma do czynienia.

W brzezińskim szpitalu dzieci nie muszą czekać kilka miesięcy na wizytę u gastrologa i gastroskopię. Jest ona wykonywana dwa razy w tygodniu, a pacjenci mogą tu trafić bez kolejek i zbędnych formalności – wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu lub z przychodni przyszpitalnej.

Na pediatrii działa inhalatorium, na trzech stanowiskach prowadzona jest również rehabilitacja oddechowa, która znaczenie skraca czas leczenia chorób układu oddechowego. Oddział organizuje – pod patronatem marszałka województwa łódzkiego – całorocznie specjalne turnusy diagnostyczno-leczniczo-rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży z astmą oskrzelową z ubogich rodzin z powiatu brzezińskiego.

 

W Oddziale Pediatryczno-Neonatologicznym diagnozowane i leczone są dzieci z chorobami:

 • układu pokarmowego: wykonywana jest diagnostyka endoskopowa górnego odcinka przewodu pokarmowego, diagnostyka bólów brzucha, chorób infekcyjnych, chorób wątroby i dróg żółciowych;
 • układu oddechowego: leczenie zapalenia oskrzeli, płuc, alergii szczególnie o etiologii infekcyjnej o podłożu atopowym, ostrych reakcji alergicznych;
 • układu immunologicznego;
 • pasożytniczymi;
 • układu moczowego: infekcje, wykrywanie wad, diagnostyka moczenia nocnego i dziennego;
 • układu nerwowego, między innymi: napady drgawek, bóle głowy, omdlenia.

Oddział prowadzi wstępną diagnostykę i leczenie:

 • chorób układu krążenia;
 • zatruć lekami, alkoholem, środkami chemicznymi;
 • diagnostykę niedoborów wagi i wzrostu;
 • żółtaczek okresu noworodkowego;
 • niewyjaśnionych stanów gorączkowych.

 

Oddział sprawuje opiekę na dziećmi z trwałymi uszkodzeniami układu nerwowego. Można tu wykonać badania ultrasonograficzne jamy brzusznej, spirometryczne pomiary PEF (ocena przepływu powietrza przez drogi oddechowe), testy skórne Prick, badania Holtera, RP, EKG, EEG, badanie radiologiczne i gastrofiberoskopię oraz wszystkie badania laboratoryjne.

Zespół medyczny

Maria Szwajcowska

Maria Szwajcowska

Oddział Pediatryczno-Neonatologiczny

Doktor nauk medycznych. Absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi w 1988 r. Specjalista neonatolog.  

  Andrzej Malinowski

  Oddział Pediatryczno-Neonatologiczny

  Specjalista chorób dzieci

   Justyna Matyjek

   Oddział Pediatryczno-Neonatologiczny

   Pielęgniarka koordynująca (neonatologia) Oddziału Pediatryczno-Neonatologicznego. Licencjat Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – rok ukończenia 2015.

    Elżbieta Michniewska

    Oddział Pediatryczno-Neonatologiczny

    Pielęgniarka koordynująca (pediatria) Oddziału Pediatryczno-Neonatologicznego. Licencjat Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi – rok ukończenia 2015.

     Aktualności

     Akcja honorowego oddawania krwi w Brzezinach

     Już w najbliższą sobotę 28 września w godzinach 10:00-13:00 w Centrum Promocji Kultury przy ulicy Sienkiewicza 20 w Brzezinach będzie można wziąć udział w akcji honorowanego oddawania krwi podczas, którego pobierane jest 450 ml krwi. To tak niedużo, a zarazem tak wiele. Dla Was to tylko chwila, w której zatrzymujecie się, by pomóc drugiemu człowiekowi. […]