Kłopot z nadwagą lub otyłością ma coraz więcej osób – w Polsce ten problem dotyczy co najmniej połowy mężczyzn i kobiet. I coraz więcej osób uświadamia sobie, że nadwaga, otyłość to nie tylko problem estetyczny. Że jest to przede wszystkim zagrożenie dla naszego organizmu, zdrowia, że otyłość to poważna choroba.

Balon żołądkowy. Co to takiego?
W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej istnieje możliwość endoskopowego leczenia otyłości za pomocą balona żołądkowego. To bezpieczna i w pełni odwracalna metoda nieoperacyjnego leczenia nadwagi i otyłości, polegająca na endoskopowym (bezoperacyjnym) wprowadzeniu do żołądka pacjenta balonu wykonanego z miękkiego silikonu, wypełnionego solą fizjologiczną. Balon, zajmując znaczną część żołądka zmniejsza jego objętość, przez co zwiększa uczucie sytości, zmniejsza apetyt – pacjent przestaje myśleć o jedzeniu, je mniejsze posiłki. Dodatkowo obecność balonu wpływa na poziom dwóch przeciwstawnych hormonów jelitowych – greliny i leptyny – odpowiadających za uczucie głodu (grelina) i sytości (leptyna).

W połączeniu z odpowiednimi zaleceniami dietetycznymi wszystko to prowadzi do znacznej redukcji masy ciała, od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilogramów w ciągu 6-12 miesięcy. Maksymalny czas pozostawienia balonu w żołądku wynosi 6 miesięcy.

Czy założenie balonu to skomplikowana operacja?
Nie. Zabieg zakładania balonu żołądkowego trwa kilkanaście minut. Po kilkugodzinnej obserwacji w szpitalu chory wraca do domu i do normalnej aktywności. Po około 6 miesiącach balon żołądkowy jest usuwany także podczas krótkiego zabiegu endoskopowego. Zabiegi implantacji i usuwania balonu są wykonywane w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym pod nadzorem anestezjologa, co gwarantuje pacjentowi komfort i maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Balon żołądkowy – dla kogo?
Balon żołądkowy jest polecany chorym z nadwagą lub otyłością, u których próba leczenia zachowawczego – dieta, zwiększenie aktywności fizycznej, farmakoterapia – nie przyniosły efektu. Jest to również alternatywa dla bardziej inwazyjnych i skomplikowanych operacji bariatrycznych (np. opaska żołądkowa, by-pass żołądkowy), jeśli oczywiście ich zastosowanie nie jest konieczne. W przypadku chorych z otyłością olbrzymią implantacja balonu żołądkowego może poprzedzać zabieg operacyjny – wstępna redukcja masy ciała przed bardziej skomplikowaną operacją bariatryczną zmniejsza ryzyko związanych z nią powikłań.

Przeciwwskazania do zabiegu
Przeciwwskazaniami do zastosowania tej metody leczenia nadwagi lub otyłości są:

 • choroby przełyku (zwężenie, żylaki)
 • przebyte operacje żołądka, w tym bariatryczne
 • aktywne zapalenie przełyku, żołądka, dwunastnicy, w tym czynna choroba wrzodowa
 • niewyrównana cukrzyca
 • zaburzenia endokrynologiczne
 • stałe przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych
 • ciężki ogólny stan pacjenta
 • alkoholizm, narkomania.

Jak zakłada się balon żołądkowy?
Balon umieszcza się w żołądku przez usta i przełyk pod kontrolą gastroskopu (zabieg endoskopowy). Pacjent pod opieką anestezjologa otrzymuje krótkotrwałe znieczulenie dożylne (tzw. analgosedacja – znieczulenie polegające na jednoczesnym zastosowaniu leków uspokajających, nasennych i przeciwbólowych). Dzięki temu nie odczuwa dyskomfortu, nieprzyjemności związanych z wprowadzaniem balonu do żołądka.

Zabieg zaczyna się od endoskopowej kontroli przełyku, żołądka i dwunastnicy. Następnie w żołądku umieszcza się pusty balon, który napełnia się roztworem soli fizjologicznej. Po skontrolowaniu poprawności pozycji balonu, jego szczelności, gastroskop jest usuwany. Wszystko trwa ok. 15-20 minut. Po kilkugodzinnej obserwacji pacjent wraca do domu. W dniu założenia balonu żołądkowego nie można prowadzić samochodu (zabieg wykonywany jest w znieczuleniu). Balon usuwa się z żołądka po 6 miesiącach również podczas zabiegu endoskopowego.

Pierwsze dni z balonem w żołądku
Implantacja balonu żołądkowego jest najbezpieczniejszą procedurą zabiegową w leczeniu otyłości. Ryzyko poważnych powikłań jest minimalne. Najczęstszymi objawami niepożądanymi występującymi bezpośrednio po wprowadzeniu balonu są nudności oraz dolegliwości bólowe w nadbrzuszu. Objawy te ustępują po kilku dniach od zabiegu. Chorzy poddawani zabiegowi otrzymują leki, które w znacznym stopniu redukują objawy niepożądane występujące bezpośrednio po zabiegu.

U około 15% pacjentów podczas trwania terapii utrzymują się objawy choroby refluksowej (zgaga, dolegliwości bólowe w nadbrzuszu). Objawy te zwykle ustępują po zastosowaniu leków blokujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Ciężkie powikłania związane z implantacją i stosowaniem balonu żołądkowego zdarzają się bardzo rzadko (poniżej 0,5% –należą do nich niedrożność przewodu pokarmowego oraz perforacja żołądka).

Skuteczność zabiegu
Średnia utrata masy ciała po 6 miesiącach od założenia balonu żołądkowego wynosi od 15 do 20 kg. W niektórych przypadkach, szczególnie u osób ze znaczną otyłością, które rygorystycznie wdrażają program dietetyczny oraz zwiększają aktywność fizyczną, dochodzi do znacznie większej redukcji masy ciała. Jedna z naszych pacjentek – 38-latka ważąca 120 kg przy wzroście 162 cm (BMI 45) schudła 38 kg!
Co ważne, czas z balonem w żołądku pozwala na zmianę modelu żywienia, nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Sprawia to, że spadek masy ciała jest możliwy do utrzymania po usunięciu balonu u pacjentów nadal stosujących te zalecenia (dieta, aktywność fizyczna).
Spadek masy ciała u pacjentów leczonych balonem żołądkowym przekłada się oczywiście na poprawę stanu ich zdrowia. Po 12 miesiącach od rozpoczęcia terapii (6 miesięcy od usunięcia balonu) u 40% chorych na cukrzycę typu 2 zaobserwowano normalizację poziomu glikemii. U 50% chorych poziomy cholesterolu i trójglicerydów wróciły do normy.

Jak zarezerwować termin zabiegu i jak się do niego przygotować?
Informacje dotyczące rezerwacji terminu zabiegu oraz szczegółów pobytu w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny można uzyskać pod numerami telefonów: 46 875 25 01 oraz 506 008 452.
W dniu zabiegu prosimy o zgłoszenie się do recepcji komercyjnej w godzinach porannych (do godziny 10.00). Prosimy o zabranie ze sobą wyników następujących badań laboratoryjnych (wyniki nie starsze niż sprzed tygodnia):

 • morfologia
 • jonogram (poziom elektrolitów)
 • poziom glikemii (stężenie glukozy we krwi) na czczo
 • pełnej dokumentacji medycznej, którą Państwo dysponujecie (np. wypisy ze szpitali, zapisy EKG, zażywane leki).

Prosimy być na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia i picia). Przed zabiegiem będziecie Państwo skonsultowani przez anestezjologa, dietetyka oraz doktora Michała Spychalskiego. Po pozytywnej kwalifikacji wykonany zostanie zabieg implantacji balonu żołądkowego.
Po zabiegu jesteśmy do Państwa dyspozycji podczas całej, sześciomiesięcznej kuracji balonem żołądkowym (kontakt on-line oraz osobisty z lekarzem).