Na ten komunikat powinni zwrócić uwagę panowie po czterdziestce, którzy przynajmniej raz na dwa lata powinni wykonać profilaktyczne badanie urologiczne.

Przypominamy o tym, ponieważ 15 września jest obchodzony Europejski Dzień Prostaty. To okazja, żeby głośniej powiedzieć, że łagodny przerost prostaty to jedna z najczęstszych dolegliwości u dojrzałych i starszych mężczyzn. W wielu przypadkach przerost prostaty prowadzi do nowotworu prostaty – jednego z najgroźniejszych i najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn.

Dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u urologa. Systematyczne sprawdzanie stanu prostaty pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i w efekcie na całkowite ich wyleczenie. Na badania powinni raz na dwa lata wybrać się panowie, którzy ukończyli 40 lat, a jeśli ktoś w rodzinie chorował na raka prostaty to należy je wykonywać co roku.

Oczywiście na konsultację z urologiem – bez względu na wiek – powinni także umówić się mężczyźni, którzy mają problemy z oddawaniem moczu, mi.in. odczuwają wzmożone parcie na mocz, opóźnione oddawanie moczu, uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza, bóle w podbrzuszu i kroczu.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z doktorem Przemysławem Zimnochem, specjalistą urologiem:

http://www.szpital-brzeziny.pl/sprawdz-prostate-zanim-sama-cie-do-tego-zmusi/