W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny odbyło się szkolenie pod hasłem „Szpitale przeciw HCV”. Miało ono przypomnieć i rozszerzyć informacje na temat zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) z naciskiem na sposoby jego ograniczenia, zapobieganie przypadkom zachorowań.

Szkolenie prowadzili specjaliści chorób zakaźnych, dysponujący szeroką wiedzą merytoryczną i doświadczeniem klinicznym w leczeniu chorób zakaźnych, ze szczególnym uwzględnieniem wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C). Bezpłatne szkolenia są organizowane przez Polską Federację Szpitali, Wydawnictwo Termedia oraz firmę Gilead, które wspierają inicjatywy, mające na celu szerzenie informacji na temat WZW C, drogach rozprzestrzeniania się zakażenia, sposobach jego zapobiegania, zwłaszcza w środowiskach medycznych, w tym szpitalach.

WZW C jest chorobą wirusową przenoszoną drogą krwiopochodną i w wyniku naruszenia ciągłości tkanek. Do zakażenia HCV może dojść na przykład podczas zabiegów medycznych, kosmetycznych. Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie prowadzi do przewlekłego zapalenia wątroby, początkowo (często przez wiele lat) bezobjawowego, a w dłuższym czasie do poważnego zagrożenia życia, wynikającego z powikłań rozwijającej się niewydolności wątroby prowadzącej do marskości i nierzadko raka wątroby, a tym samym do przedwczesnej śmierci. Dotychczas nie wynaleziono szczepionki przeciwko WZW typu C.

W ocenie Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w naszym kraju wirusem HCV jest zakażonych około 730 000 osób. Niestety, większość z nich o tym nie wie, u wielu z nich chorobę rozpoznaje się zbyt późno. Tymczasem, dzięki dostępnym od niedawna nowoczesnym terapiom o bardzo wysokiej skuteczności, nawet do 100% chorych ma szanse na wyleczenie.

Dlatego tak ważne jest, by personel palcówek medycznych miał jak najszerszą na temat zakażenia wirusem HCV, był uczulony szczególnie na przestrzeganie tych procedur, które minimalizują lub eliminują ryzyko zakażenia, wiedział jak je wykryć i leczyć.