Bóle pleców, krzyża, miednicy, mięśni karku, brzucha. Puchnące nogi, ręce czy kłopot z odpowiednim obkurczeniem się brzucha po porodzie. Te i inne dolegliwości łagodzi lub usuwa zastosowanie fizjoterapii.

Ulotka-brzeziny-str1-page-001Dlatego Szpital Specjalistyczny Brzeziny nawiązał współpracę z doświadczonym rehabilitantem, Maciejem Stachurskim, który opracował własny model terapii fizjoterapeutycznej dla kobiet w ciąży i połogu. Przyszłe mamy, które zdecydowały się na urodzenie swego dziecka w tej placówce, mogą (na razie komercyjnie) zamówić konsultacje z fizjoterapeutą, skorzystać z jego pomocy.
Dolegliwości, które często pojawiają się w czasie ciąży mają związek ze zwiększającą się masą ciała kobiety, przesunięciem środka ciężkości ciała do przodu, zmianą sylwetki, sposobu chodzenia. To wszystko obciąża układ kostny, kręgosłup, wywołuje niewłaściwe napięcie niektórych partii mięśni i ich przeciążenie, problemem są też obrzęki kończyn.

– Wszystkie te dolegliwości łagodzi, a nie tak rzadko usuwa, zastosowanie odpowiednich naturalnych zabiegów fizjoterapeutycznych – mówi Maciej Stachurski. – Pomagają masaż, ćwiczenia wyrównujące napięcie mięśni, przyjęcie odpowiedniej pozycji, ułożenia w przypadku obrzęków kończyn. Nie stosuje się żadnych metod fizykoterapeutycznych, czyli na przykład elektrostymulacji, laseroterapii czy magnetoterapii. Fizjoterapia naturalna jest pomocna także w zapobieganiu rozstępom brzucha, wspomaga proces obkurczania brzucha po porodzie, powrót mięśni brzucha do właściwej pozycji, eliminuje dolegliwości, które może wywoływać blizna po cesarskim cięciu, poprawia jej wygląd, estetykę. Rady i wskazówki fizjoterapeuty mogą przydać się także przy problemach związanych z niedoborem lub nadmiarem pokarmu.
Co ciekawe, kobieta w ciąży czy w połogu może prawie całą terapię fizjoterapeutyczną prowadzić samodzielnie lub przy wsparciu partnera. Fizjoterapeuta podczas kilku, a czasem tyko 1-2 wizyt terapeutyczno-edukacyjnych, diagnozuje problem i uczy odpowiednich ćwiczeń, technik zapobiegania bólom, radzenia sobie z problemami w ciąży i połogu. Jeśli w spotkaniach z fizjoterapeutą uczestniczy także tata dziecka, może on w dużej mierze – po przerobieniu elementów terapii z fizjoterapeutą – prowadzić ją na co dzień ze swoją partnerką.