To
temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Jest on obchodzony 7 kwietnia, w rocznicę utworzenia Światowej Organizacji Zdrowia i ma zwracać uwagę na najważniejsze problemy zdrowotne ludzi na całym świecie. Dzień Zdrowia nie ogranicza się tylko do 7 kwietnia – otwiera cały rok różnych działań, które będą realizowane pod tym samym hasłem.

Depresja to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób – cierpi na nią ok. 350 mln osób na świecie, w Polsce ok. 1,5 mln. Dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk, w różnych krajach. Zaburza wykonywanie przez cierpiące na nią osoby nawet najprostszych czynności, obowiązków. Depresji towarzyszy brak energii, zamiana apetytu, krótszy lub dłuższy sen, lęk, smutek, niezdecydowanie, niepokój, poczucie winy, beznadziei. Nieleczona depresja może prowadzić do zniszczenia relacji z rodziną, przyjaciółmi, niezdolności do pracy. Może być przyczyną samobójstwa.

Na depresję może zachorować każdy. Dlatego Światowa Organizacja Zdrowia kieruje swoją kampanię do wszystkich, bez względu na płeć i wiek. Szczególną uwagę zwrócono na trzy grupy osób, które depresja dotyka częściej: ludzi w wieku 20-40 lat, nastolatków i osoby starsze po 60. roku życia.

Przypominając podczas Światowego Dnia Zdrowia jak groźna jest depresja, największy nacisk kładzie się na informowanie, że jest to choroba. I że tę chorobę można i trzeba leczyć. Im więcej osób będzie wiedziało, jakie są przyczyny depresji, tym więcej będzie umiało jej zapobiegać. Osoby cierpiące na depresję będą umiały ją rozpoznać, wiedziały, że mogą się skutecznie leczyć, gdzie mogą szukać pomocy.

Większa wiedza na temat tej choroby w społeczeństwie zmniejsza też stygmatyzację cierpiących na nią osób. Kiedy depresja przestaje być tematem tabu, kiedy zaczyna się o niej mówić, chorujący na nią łatwiej decydują się na szukanie pomocy. Kiedy wiemy, jak groźna jest ta choroba, częściej też okazujemy zrozumienie tym, którzy na nią cierpią, wspieramy ich. To ważne, bo rozmowa z tymi, którym się ufa jest bardzo ważna przy wychodzeniu z depresji. Pomaga to też chorym na depresję podjąć walkę z tą chorobą, nie ukrywać jej, rozpocząć leczenie.