Zdrowo się odżywiaj, nie jedz w pośpiechu, unikaj stresu, dbaj o właściwą wagę ciała, bądź aktyny fizycznie, nie nadużywaj alkoholu, rzuć palenie. I jeśli skończyłeś 50 lat lub jesteś w grupie ryzyka nie zapominaj o badaniach profilaktycznych, które umożliwiają wczesne wykrycie chorób nowotworowych jelita grubego.

Zwracamy uwagę na to w marcu, ponieważ jest to Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. To groźna choroba, ale dająca nam wyjątkowo dużo szans i czasu, by się przed nią skutecznie wybronić, jeśli chciałaby u nas zagościć.

Rak jelita grubego nie pojawia się bowiem nagle – zwykle rozwija się przez 5-10 lat. Wykryty odpowiednio wcześnie jest łatwy do skutecznego wyleczenia. Zanim stanie się groźny w jelicie jest na przykład najpierw niewielki polip, który usuwa się bez kłopotu. Jeśli jednak pozwoli mu się „rozgościć”, nie wykona się w odpowiednim wieku badań profilaktycznych i nowotwór zacznie dokuczać, sam o sobie powiadomi, maleją szanse na wygranie z nim walki.

W marcu przypomina się o badaniach profilaktycznych, właściwym trybie życia, który minimalizuje ryzyko zachorowania na ten nowotwór. Marzec został ustanowiony przez Parlament Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego także dlatego, że ta choroba dotyka coraz większej liczby osób. To trzeci na świecie, a w Polsce drugi, najczęściej występujący nowotwór, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Dlatego każdy, kto ukończył 50 lat powinien raz w roku zrobić test na krew utajoną w kale, a także – koniecznie po konsultacji z lekarzem – wykonać kolonoskopię. Wcześniej badanie kolonoskopowe powinny wykonać osoby, u których w najbliższej rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego. To badanie należy wtedy zrobić mając 10 lat mniej niż krewny w czasie, gdy wykryto u niego tę chorobę.

Oczywiście do lekarza trzeba się wybrać od razu i wykonać niezbędną diagnostykę, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące dolegliwości, np. utratę wagi, krew w stolcu, przewlekłe zaparcia albo biegunki. Jeśli odpowiedź choćby na jedno z pytań, które dołączyliśmy do tej informacji brzmi twierdząco, trzeba poradzić się specjalisty.

Kolonoskopię wystarczy wykonać raz na 5-10 lat. Jeśli powinniśmy wykonać to badanie, nie odkładajmy go argumentując, że jest kłopotliwe, nieprzyjemne, wymaga odpowiedniego przygotowania. Pamiętajmy, że lekarze dysponują dziś sprzętem, który znacznie zmniejsza dyskomfort badania. I zwykle, kiedy się je wykona okazuję się, że martwiliśmy się na wyrost, że wszystko trwało 20-30 minut i najczęściej dostaje się informację, że wszystko jest w porządku.

  1. Czy dokuczają ci przewlekłe bóle brzucha?
  2. Czy zaobserwowałeś zmianę rytmu wypróżnień?
  3. Czy masz zaparcia?
  4. Czy zaobserwowałeś krwawienie z odbytu?
  5. Czy tracisz na wadze?
  6. Czy któryś z twoich bliskich chorował na raka jelita grubego?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś negatywnie po ukończeniu 50. roku życia wykonuj kolonoskopię profilaktycznie raz na 5-10 lat.