Od 1 sierpnia pacjenci, którzy mogą być poddani chemioterapii doustnej, czyli zamiast dożylnych wlewów (kroplówek) przyjmować „chemię” w postaci tabletek, mogą uruchomić taką terapię w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny.

W działającym od grudnia ubiegłego roku Oddziale Dziennej Chemioterapii systemowo leczeni są pacjenci z nowotworami: jelita, płuca, piersi, żołądka, trzustki, przełyku, jajnika, pęcherza moczowego, gruczołu krokowego, z nowotworami głowy i szyi, z chorobami rozrostowymi układu chłonnego, z czerniakiem, z nowotworami tkanek miękkich i kości i innymi nowotworami złośliwymi.

Chorym podaje się leki w formie dożylnych wlewów. Pacjent zgłasza się na kolejne zabiegi i musi – zanim wróci do domu – zostać w oddziale przez minimum kilka godzin. Teraz można tutaj także, w ramach wizyty ambulatoryjnej, rozpocząć chemioterapię doustną.

– Wizyta w specjalistycznej placówce jest potrzebna. Chemioterapia w postaci doustnej możliwa jest przede wszystkim u pacjentów z rakiem jelita grubego w konkretnym stopniu zaawansowania klinicznego choroby, ale także u kobiet z rakiem piersi w leczeniu paliatywnym. Przed rozpoczęciem leczenia trzeba ocenić stan ogólny chorego, wykonać badania krwi, obliczyć dawkę leku – słowem: zakwalifikować pacjenta do chemioterapii doustnej – mówi dr n. med. Katarzyna Szydłowska-Pazera, specjalista onkologii klinicznej, Kierownik Oddziału Dziennej Chemioterapii w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. – Chory dowiaduje się także jak stosować lek, jak kontrolować się w trakcie terapii, jakie mogą być objawy niepożądane.

Chemioterapia doustna jest mniej stresująca dla pacjenta, zapewnia większy komfort psychiczny, bo odbywa się w domu. Zwykle nie trzeba się odrywać od normalnych codziennych zajęć czy pracy, można być nadal aktywnym. Nie trzeba spędzać – co jakiś czas – kliku godzin w szpitalu. Oczywiście chory przyjmujący chemioterapię doustnie pozostaje pod kontrolą lekarza prowadzącego – musi zgłaszać się na wizyty kontrolne, wykonywać badania krwi.

Na wizytę kwalifikującą do leczenia w Oddziale Dziennej Chemioterapii w Brzezinach można umówić się dzwoniąc pod numer: (46) 874 20 02, wew. 521. Idąc do lekarza należy zabrać wszystkie dokumenty dotyczące choroby i stosowanego dotychczas leczenia.