Chodzi o nowotwór jelita grubego, który – zanim stanie się groźny – zwykle rozwija się przez 5-10 lat. Dlatego żeby się skutecznie przed nim bronić, wystarczy w odpowiednim czasie wykonać badanie profilaktyczne. Zajrzeć w jelito i znów mieć spokój przez kolejnych kilka lat.
Będziemy o tym bardzo często przypominać szczególnie w marcu, bo jest to Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego. Został ustanowiony przez Parlament Europejski, by przypomnieć, że badania profilaktyczne są bardzo skuteczną bronią w walce z chorobami nowotworowymi jelita grubego, informować o możliwościach leczenia tych chorób.
Okazuje się bowiem, że przybywa zachorowań na raka jelita grubego. To trzeci na świecie, a w Polsce drugi, najczęściej występujący nowotwór, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Każdego roku rak jelita grubego diagnozowany jest w naszym kraju u ponad 15 tysięcy osób, ponad 10 tysięcy osób umiera z powodu tej choroby.

– A jednocześnie jest to jedyny nowotwór, który da się skutecznie „wyprosić”, wyleczyć, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, gdy jeszcze nie dokucza – mówi profesor Adam Dziki z Centrum Leczenia Chorób Jelit w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. – Dlatego takie znaczenie mają tu wykonane odpowiednio wcześnie badania profilaktyczne, uświadomienie wszystkim, że trzeba się badać, kiedy nic nas nie boli. Że ten nowotwór może bez żadnych objawów ukrywać się przez 5-10 lat. Ważne jest przełamanie powszechnego jeszcze przekonania, że do lekarza czy na badanie idzie się, gdy jest się chorym. W przypadku raka jelita grubego bywa wtedy często za późno na skuteczne leczenie.

Badania profilaktyczne, o których należy pamiętać po ukończeniu 50. roku życia to test na krew utajoną w kale, a także wykonanie – po konsultacji z lekarzem – kolonskopii. Jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jelita grubego, badania należy wykonać po 40. roku życia. Jeśli podczas kolonoskopii zostaną wykryte jakieś nieduże zmiany w jelicie – na przykład niewielkie polipy – zostaną one od razu podczas tego badania usunięte.

Oprócz badań profilaktycznych należy pamiętać także prowadzeniu właściwego trybu życia, eliminowaniu czynników ryzyka chorób nowotworowych jelita grubego. Należy unikać nadwagi, zdrowo się odżywiać, nie jeść w pośpiechu, unikać stresu, być aktywnym fizycznie, nie nadużywać alkoholu, rzucić lub ograniczyć palenie tytoniu. W przypadku konieczności leczenia choroby nowotworowej jelita grubego dobrze jest też wiedzieć, że można i trzeba leczyć się w wyspecjalizowanym szpitalu, szukać placówki, gwarantującej najwyższą skuteczność terapii, fachowość.
O tym wszystkim będziemy przypominać w tym miesiącu szczególnie często na naszej stronie internetowej i profilu szpitala na Facebooku. Zapraszamy między innymi do przeczytania wywiadów z doświadczonymi specjalistami, chirurgami onkologami, także na temat małoinwazyjnych technik operacyjnych, stosowanych w terapii raka jelita grubego.