Profilaktyka, styl życia, badania, które powinno się wykonać po sześćdziesiątce. To tylko niektóre tematy rozmów na temat zdrowia, które z seniorami w łódzkiej Manufakturze prowadził lekarz ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Bartosz Pałyga, lekarz chorób wewnętrznych, odpowiadał na pytania seniorów podczas obchodów Dnia Babci i Dziadka, które zorganizowano w tym centrum handlowym. Rozmowy dotyczyły między innymi znaczenia badania kolonoskopowego jelita grubego, które osoby po 50-60. roku życia powinny profilaktycznie wykonać.

Wielu z nas traktuje je jako bardzo kłopotliwe, krępujące czy bolesne. Tymczasem po kolonoskopii okazuje się, że baliśmy się na wyrost, że nie było to nic strasznego. Warto pamiętać, że to badanie jest skuteczną bronią w profilaktyce raka jelita grubego. Pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian w jelicie, które zwykle wtedy są niegroźne i są usuwane podczas badania. Jeśli je przegapimy, po latach mogą przekształcić się w groźny nowotwór.

Seniorzy pytali też o schorzenia jelit – szpital w Brzezinach specjalizuje się bowiem w leczeniu chorób jelit. Pytano też o zabiegi, przywracające sprawność stawom, między innymi o odtwarzanie chrząstki stawowej z użyciem komórek macierzystych. Ortopedia to kolejna z dziedzin medycyny, w której specjalizuje się szpital.

Co ciekawe z pytaniami przychodzili też młodzi ludzie, szukający informacji, które mogą przydać się ich rodzicom czy dziadkom. Radzono się na przykład, jakich argumentów użyć, jak przekonać mamę czy dziadka, którzy mają problemy ze zdrowiem, żeby wreszcie wybrali się do lekarza.