Od 1 września seniorzy powyżej 75. roku życia będą mogli niektóre leki dostać za darmo. Listę bezpłatnych leków ogłosiło Ministerstwo Zdrowia, a w aptekach będzie można je otrzymać na podstawie recepty, którą mogą wypisać jedynie lekarze POZ lub pielęgniarki POZ.

W wykazie bezpłatnych leków dla seniorów umieszczono ponad 1000 lekarstw, które są obecnie wydawane pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 30% lub 50%. Według szacunków resortu zdrowia bezpłatne leki pokryją w ponad 80% zapotrzebowanie seniorów po 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30%. Bezpłatne leki pozwolą zmniejszyć wydatki starszych pacjentów na lekarstwa o ponad 310 mln złotych.

W wykazie umieszczono leki, stosowane w leczeniu chorób typowych dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na jakość życia, między innymi: nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy, miażdżycy, udaru mózgu, choroby zakrzepowo-zatorowej, astmy, POCHP, depresji, otępienia. Prawo do bezpłatnych leków ma każdy senior 75+, bez względu na wysokość dochodów.

– Leków z wykazu Ministerstwa Zdrowia nie będzie można jednak dostać w aptece nie mając na nie recepty od lekarza – mówi doktor Barbara Dębska-Drylska z Poradni POZ przy ul. Bohaterów Warszawy 2 w Brzezinach, działającej przy tutejszym szpitalu specjalistycznym. – A receptę na bezpłatne leki może wypisać tylko lekarz pierwszego kontaktu, u którego leczy się pacjent lub pielęgniarka pierwszego kontaktu, jeśli w danej przychodni jest pielęgniarka uprawniona do wypisywania recept.

Leki te nie będą przepisywane w specjalistycznych przychodniach lekarskich, NPL (Nocna Pomoc Lekarska), SOR (Szpitalne Oddziały Ratunkowe). Seniorzy powinni o tym wszystkim pamiętać, żeby nie tracić czasu, nie denerwować się, że na przykład nie ich lekarz POZ (do którego nie składali deklaracji) albo specjalista, z którego porady korzystają, nie będą chcieli wystawić recepty na darmowy lek z wykazu Ministerstwa Zdrowia. Również wyjeżdżając na dłużej trzeba będzie zaopatrzyć się wcześniej w recepty na bezpłatne leki u swojego lekarza POZ. Oczywiście dany lek będzie przepisywany w związku z konkretną choroba pacjenta – lista leków 75+ nie oznacza, że seniorzy po 75 roku życia będą mogli „zażyczyć” sobie wypisanie jakiegoś leku.

Bezpłatne leki będzie można odebrać w dowolnej aptece – pacjent otrzyma paragon, potwierdzający całkowitą refundację leków. Resort zdrowia zapowiada, że lista bezpłatnych leków dla seniorów 75+ będzie modyfikowana i poszerzana.

Łódzki OW NFZ uruchomił specjalny numer telefonu, pod którym można się dowiedzieć, kto jest uprawniony do otrzymania darmowych leków, które leki są bezpłatne i kto może wystawić na nie receptę: 42 275 48 79 czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 16.