W Ośrodku Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej są wykonywane zabiegi usuwania zmienionej chorobowo błony śluzowej przełyku metodą RFA – termoablacji, czyli niszczenia niepożądanej tkanki za pomocą elektrody, przez którą przepływa prąd o wysokiej częstotliwości. Jesteśmy pierwszą placówką w regionie, w której pacjenci mogą być leczeni tą metodą.

Metoda Termoablacji – co to takiego?Zdjęcie do zabiegu Barretta
Metoda ta wykorzystywana jest w leczeniu osób cierpiących na tzw. przełyk Barretta – chorobę błony śluzowej przełyku, będącą powikłaniem przewlekłego refluksu żołądkowo-przełykowego i zapalenia błony śluzowej przełyku. W wyniku tych schorzeń nabłonek wyściełający normalnie przełyk (właściwy dla przełyku nabłonek płaski) zmienia się w nabłonek cylindryczny, walcowaty, właściwy dla żołądka.

Przełyk Baretta – u kogo występuje?
Przełyk Barretta występuje u 10-20 procent osób, cierpiących na refluks lub przewlekłe zapalenie błony śluzowej przełyku. Częściej chorują mężczyźni, chorobę uważa się za zmianę przedrakową, ponieważ zwiększa ona ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku.

Jedną z najskuteczniejszych metod niechirurgicznego leczenia przełyku Barretta jest właśnie metoda RFA (Radiofrequency Thermal Ablation) – termoablacja prądem o wysokiej, radiowej  częstotliwości (system Halo, 300-500 kHz).

Na czym polega zabieg?
Zabieg jest wykonywany endoskopowo (gastroskopowo), czyli bez cięć chirurgicznych. Do przełyku pacjenta wprowadza się gastroskop, zaopatrzony w specjalną, jednorazową elektrodę za pomocą której wykonywana jest ablacja prądem – precyzyjne niszczenie (poprzez koagulację, wypalenie) nieprawidłowej błony śluzowej. Jest ona następnie usuwana z przełyku.

Zniszczeniu ulega tylko zmieniona śluzówka (głębokość ablacji można precyzyjnie kontrolować), nie narusza się położonej głębiej zdrowej tkanki, która może się regenerować. Dzięki temu metoda jest bardzo skuteczna, a odsetek powikłań jest znikomy. Zabieg, który  trwa ok. 30 minut, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym ogólnym.

Koordynatorem czuwającym nad prawidłowym przebiegiem zabiegów jest doktor Marta Słomka – Starszy asystent Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej.

Informacji dotyczących zabiegów termoablacji, które będą wykonywane w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny, można uzyskać telefonicznie 506 008 452 oraz 46 875 25 01.