Od kilku dni w Polsce dostępny jest bioimplant chrząstki rzepki, który zostanie po raz pierwszy w Polsce zastosowany w Szpitalu w Brzezinach. Dwie nowatorskie operacje rekonstrukcji syntetyczno-biologicznej chrząstki rzepki wykonał doktor Grzegorz Sobieraj*, ortopeda z naszego szpitala, na którego prośbę i dzięki przychylności osób w ten proces zaangażowanych zarejestrowano w Polsce nowoczesny implant. Zabieg odbył się 13.04.2018 r. Pacjentka po zabiegu czuje się dobrze i od dziś rozpoczyna proces rehabilitacji. Do pełnej sprawności wrócić po upływie maksymalnie 6 tygodni.

Implant który został wykorzystany przez doktora Sobieraja u pacjentki jest połączeniem biomateriału – polietylenu u wysokiej masie i niskiej ścieralności oraz kwasu hialuronowego, który naturalnie występuje w chrząstce stawowej – jego obecność stymuluje otaczającą tkankę do integrowania się naturalnej chrząstki z biowszczepem. Nowy implant wymagał od chirurga jedynie usunięcia ogniska uszkodzenia chrząstki i przygotowania niewielkiej loży kostnej, następnie dopasowania samego implantu. Rewolucyjnym jest również skrócenie czasu rehabilitacji, który nie wiąże się z ograniczeniem ruchu w stawie, nie wiąże się z zakazem obciążania i przede wszystkim daje bardzo szybkie zniesienie bólu.

Ubytki chrząstki stawowej na rzepce są niezwykle trudnymi w leczeniu rekonstrukcyjnym schorzeniami ortopedycznymi. Nierzadko po przeprowadzonych procedurach rekonstrukcyjnych dochodzi do wtórnego uszkodzenia ze względu na to, że powstają one w wyniku przeciążeń związanych
z nieprawidłową budową stawu. Do niedawna przy braku pozytywnych długotrwałych efektów leczenia uszkodzeń chrząstki rzepki lekarze rozkładali ręce i czekali na destrukcję dalszych części stawu i finalnie protezoplastykę czyli wymianę stawu na sztuczny.

* Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, starszy asystent Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Specjalistycznego Szpitala w Brzezinach. Członek Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego, Polskiego Towarzystwa Artroskopowego – Sekcji Artroskopii barku i łokcia. Przez wiele lat związany z kadrą narodową PZPN, kardą narodową PZPC oraz łódzkimi klubami sportowymi Widzew, ŁKS. Uczestnik licznych szkoleń i staży w kraju i zagranicą m.in. w Niemczech- BadGrusbach , Regensburg, Włoszech – Wenecji, Estonii – Tartu, USA – Los Angeles. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził pionierską operację tzw. „Chrząstki w sprayu” w 2015r oraz jako jeden z pierwszych operację odtworzenia zerwanego więzadła krzyżowego w kolanie metodą hybrydową w 2013r. W czerwcu 2017 r. jako jeden z pierwszych w Polsce przeprowadził pionierską operację wszczepienia biopolietylenowego implantu BioPoly. W pracy wykorzystuje nowoczesne technologie, m.in. drukarkę 3D, wizualizacje multimedialne. W doborze optymalnej metody leczenia dla każdego pacjenta współpracuje z genetykami, biotechnologami, dietetykami, psychologami oraz fizjoterapeutami.