O chirurgicznym leczeniu raka jelita grubego mówili podczas dwudniowej ogólnopolskiej konferencji naukowej w Serocku lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Placówka specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami nowotworowymi jelita grubego, jest jedną z nielicznych w regionie, w których wykonuje się rocznie około 400 operacji onkologicznych.

W konferencji pod hasłem: „Rak jelita grubego. Diagnostyka i leczenie. Standardy – teraźniejszość i przyszłość”, która odbyła się na początku marca, wzięli udział lekarze różnych dziedzin medycyny zajmujący się – w praktyce lub poprzez badania naukowe – diagnostyką i leczeniem raka jelita grubego. Do udziału w konferencji zaproszono patomorfologów, chirurgów ogólnych i onkologicznych, gastroenterologów, epidemiologów, radioterapeutów, onkologów, a także lekarzy rodzinnych oraz biologów molekularnych. Organizatorzy położyli bowiem nacisk na interdyscyplinarne podejście do leczenia raka jelita grubego, na standardy oraz przyszłość w diagnostyce i terapii.

Profesor Adam Dziki, szef Centrum Leczenia Chorób Jelit w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny był członkiem komitetu naukowego konferencji i jednym z moderatorów sesji na temat chirurgicznego leczenia nowotworów jelita grubego. Profesor Dziki wygłosił też wykład na temat leczenia nawrotowego raka odbytnicy. Doktor Michał Spychalski, kierujący Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w brzezińskim szpitalu mówił o współczesnych metodach stosowanych w terapii olbrzymich polipów odbytnicy. Doktor Jarosław Buczyński, dyrektor medyczny Szpitala Specjalistycznego Brzeziny, przedstawił prezentację na temat wykorzystania w leczeniu chirurgicznym raka jelita grubego endoskopowych stentów samorozprężalnych.

– Stenty pomagają w przywróceniu drożności jelita – mówi doktor Buczyński. – Podczas konferencji w Serocku mówiłem o korzyściach, wynikających z ich zastosowania, na przykład jako etapu pośredniego przed planowaną, docelową operacją onkologiczną w przypadku niedrożności jelita spowodowanego nowotworem. Zastosowanie stentów podnosi skuteczność leczenia operacyjnego.

Rak jelita grubego jest najczęstszym nowotworem złośliwym przewodu pokarmowego, drugim, co do częstości występowania, nowotworem w Polsce. Przybywa chorych, u których diagnozuje się tę chorobę. Każdego roku z jej powodu umiera w naszym kraju około 10 tysięcy osób. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrywanie i skuteczne leczenie raka jelita grubego.

Wcześnie wykryty jest z reguły całkowicie wyleczalny, dlatego przypomina się o konieczności wykonania badań profilaktycznych po 50. roku życia – testu na obecność krwi w stolcu i/lub kolonoskopii. Coraz większy nacisk kładzie się też na nowe techniki oraz specjalizację w leczeniu tego typu nowotworów.