Tak, jeśli wybierzemy się na spacer w najbliższą niedzielę, 3 kwietnia, i zajrzymy przy okazji do Szpitala Specjalistycznego Brzeziny. Tego dnia zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc osobom cierpiących na choroby układu krwiotwórczego, na przykład na białaczkę. Prawie każdy z nas, bez wysiłku i kłopotliwych czynności może zwiększyć ich szanse na uratowanie życia.

Wystarczy zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku kostnego oraz zrobić wymaz – patyczkiem z wacikiem – z wewnętrznej części policzka. Wszystko trwa tylko kilka minut. Rejestracja potencjalnych dawców będzie odbywać się w niedzielę w naszym szpitalu w godzinach od 10.00 do 16.00. Akcję zorganizowały: Stowarzyszenie Strefa Rowerowa Brzeziny i Szpital Specjalistyczny Brzeziny.

Zarejestrowanie się jak największej liczby osób, które są gotowe podarować komuś komórki macierzyste lub szpik kostny jest bardzo ważne, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia dla osoby chorej odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo niskie (wynosi od 1:20000 do 1:kilka milionów). Dlatego im więcej osób zdecyduje się na bycie dawcą, tym większe szanse, że znajdzie się wśród nich ktoś, kto będzie mógł uratować życie choremu na przykład na białaczkę.

Pozostając tylko przy tej chorobie układu krwiotwórczego – w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że choruje na białaczkę. Na dawców komórek macierzystych lub szpiku czekają też cierpiący na inne choroby nowotworowe układu krwiotwórczego (np. chłoniaki) czy nienowotworowe zespoły uszkodzeń szpiku.

Wymaz z jamy ustnej, który wykonuje się przy zgłoszeniu dawcy służy do oznaczenia odpowiednich antygenów, bo szukając dawcy dla chorego porównuje się ich antygeny. Dawca i biorca komórek macierzystych lub szpiku muszą być bowiem „zgodni” genetycznie.
Dawcą może zostać osoba w wieku 18-55 lat, ciesząca się dobrym zdrowiem, nie zarejestrowana już w jakiejś bazie potencjalnych dawców szpiku lub komórek macierzystych. Szczegółowych informacji o tym, czy ktoś może być dawcą oraz o tym, jak wygląda pobranie komórek macierzystych, gdy ktoś zostanie faktycznym dawcą, udzielą osoby przyjmujące zgłoszenia.

Zapraszamy w niedzielę 3 kwietnia
do Szpitala Specjalistycznego Brzeziny

(ul. M. Skłodowskiej-Curie 6, wejście od ul. Wojska Polskiego)

• w godz. 10.00 – 16.00 wszystkich, którzy chcieliby zarejestrować się jako dawcy szpiku i komórek macierzystych.
  • w godzinach 10.00 – 12.00 czynny będzie, uruchomiony we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, punkt pomiaru stężenia glukozy we krwi (w związku ze przypadającym w przyszłym tygodniu Światowym Dniem Zdrowia, obchodzonym pod hasłem walki z cukrzycą). Chcąc sprawdzić stężenie glukozy we krwi trzeba być na czczo albo min. dwie godziny po lekkim posiłku.
  • Stowarzyszenie Strefa Rowerowa Brzeziny zaprasza do udziału w rajdzie rowerowym pod hasłem „Szpiknik”. Zbiórka przed szpitalem o godzinie 10.00 (do godziny 11.00 jako potencjalni dawcy będą mogli rejestrować się uczestnicy rajdu). Rajd startuje o godzinie 11.00.