Wypadek: strzaskana stopa i kolano. I problemy z ich naprawieniem, szczególnie z przywróceniem sprawności stopy, czego nie udało się zrobić zaraz po wypadku. Postanowił to zmienić, wykorzystując trójwymiarowe drukarki, doktor Grzegorz Sobieraj, ortopeda ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.

Wydruki 3D zostały zastosowane nie do przygotowania implantu czy protezy kości, ale do stworzenia modelu fragmentu strzaskanej stopy, na którym chirurg przećwiczył najpierw jej rekonstrukcję. To wciąż jeszcze rzadko stosowany sposób wykorzystywania wydruków 3D w medycynie.
Pacjentka po wypadku samochodowym przeszła już operację stopy i nogi, ale wciąż nie mogła chodzić, bo pięta była bardzo połamana i nie udało się jej od razu dobrze zrekonstruować. Miała kłopot ze znalezieniem chirurga, który podjąłby się kolejnej operacji, bo tego typu zabiegi są trudne i ryzykowne.

– Zdecydowałem się na tę operację, ale chciałem ją wykonać tak, żeby ryzyko jakiegokolwiek niepowodzenia było minimalne – mówi doktor Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w szpitalu w Brzezinach. – Dlatego zrobiliśmy trójwymiarową i zwykłą tomografię pięty. Wynik wysłaliśmy do firmy, przygotowującej wydruki 3D, gdzie zamówiliśmy kilka modeli uszkodzonej stopy pacjentki. Na nich wykonałem najpierw planowaną operację.

Doktor Sobieraj wyjaśnia, że – by przywrócić sprawność pacjentce – piętę trzeba było pociąć i złożyć od nowa, uzupełniając ubytki kości tak zwaną pastą kostną. Symulacja na modelach 3D umożliwiła mu wyznaczenie precyzyjnych płaszczyzn cięcia uszkodzonej pięty, ustalenie dokładnego schematu prawdziwego zabiegu.

– Chodziło o to, żeby nie szukać rozwiązania jakiegoś problemu w trakcie operacji, nie popełnić błędu – mówi Grzegorz Sobieraj. – Nie bez znaczenia jest też to, że dzięki wcześniejszym symulacjom nie musiałem otwierać całej pięty, a więc udało się zminimalizować ingerencję chirurgiczną podczas i tak już inwazyjnej operacji.

W kolejnym etapie leczenia u pacjentki zostanie uzupełniony ubytek kości w kolanie. Kostna proteza zostanie wklejona w uszkodzone miejsce przy użyciu chrząstki w płynie. To jeden z najnowocześniejszych sposobów leczenia – w szpitalu w Brzezinach chrząstkę stawową w płynie zastosowano po raz pierwszy w Polsce podczas jej regeneracji u pacjenta z uszkodzonym stawem kolanowym. Operację wykonano w listopadzie – płynną chrząstkę przygotowano z krwi i tkanki tłuszczowej pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem.