Nie pal, nie pij, schudnij!

Jeśli do tego będziemy zdrowo się odżywiać i choć trochę ćwiczyć możemy znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania na raka. Bo to przede wszystkim styl naszego życia decyduje o tym, czy będziemy łatwym, czy trudnym „celem” dla chorób nowotworowych.

Między innymi z takimi informacjami przyjechali do pracowników GK Pelion lekarze ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny – doktorzy Maciej Stańczyk i Łukasz Rajchert, specjaliści chirurgii ogólnej i onkologicznej. Prelekcją na temat Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem oraz profilaktyki i leczenia nowotworów piersi, która odbyła się 22 maja, otworzyli w tej firmie cykl spotkań o tematyce zdrowotnej.

– Zaprosiliśmy lekarzy współpracujących z brzezińskim szpitalem, ponieważ nasi pracownicy mogą korzystać w tej placówce z konsultacji lekarskich, badań i zabiegów w całości opłaconych przez pracodawcę w ramach specjalnego programu opieki medycznej PULS – mówi Małgorzata Marchewka, koordynator PULSU. – Między innymi poprzez takie spotkania chcemy naszym pracownikom przypomnieć o znaczeniu zdrowego stylu życia, badań profilaktycznych, informować ich o zagrożeniach dla zdrowia, mówić, jak się leczyć, gdy coś nam dolega. I zachęcać do korzystania z programu PULS.

Lekarze ze szpitala w Brzeziach przypomnieli, że każdego roku ponad 150 tysięcy osób w Polsce atakują nowotwory złośliwe, a spośród wszystkich chorujących prawie 100 tysięcy rocznie z ich powodu umiera. Mówiąc o ryzyku choroby nowotworowej podkreślali jednak, że to nie rodzinne czy genetyczne skłonności dają większe szanse rakowi, ale to jak żyjemy. Przykładem może tu być „najpopularniejszy” w Polsce rak płuca – dziewięćdziesiąt procent mężczyzn, których dotyka ta choroba to palacze, także bierni.

Dlatego pierwszą z zasad zdrowego trybu życia w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem, do którego przestrzegania zachęcali medycy, jest niepalenie tytoniu. Groźne są też nadwaga i otyłość oraz alkohol. Rakotwórcze może być słońce – nadmierne opalanie się, oparzenia słoneczne, nieużywanie kremów z filtrem UV mogą być przyczynami zachorowań na nowotwory skóry.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem namawia też do aktywności fizycznej oraz zdrowej diety, szczególnie do ograniczenia spożycia produktów zawierających tłuszcze zwierzęce, a jedzenia większej ilości warzyw i owoców. Spożywanie tych ostatnich pięć razy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowań, szczególnie na nowotwory: przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy i trzustki. Duże znaczenie mają również badanie przesiewowe, profilaktyczne.

– Choć nie ma takiego „zestawu badań”, który sprawdziłby wszystko, warto korzystać z tych badań profilaktycznych, które mamy – mówi doktor Łukasz Rajchert. – Jest ich coraz więcej, są coraz bardziej dokładne, coraz mniej uciążliwe. Nie rezygnujmy z możliwości, jakie dają nam współczesna medycyna i diagnostyka, nie zaniedbujmy żadnego ze sposobów, żeby nie dać się zaskoczyć chorobie, nowotworowi.

Kobiety po 25. roku życia powinny robić regularne badania cytologiczne i badać się pod kątem raka szyjki macicy, panie po 40-tce – przy pomocy profilaktycznej mammografii i USG – strzec się przed przegapieniem raka piersi. Kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat powinni zrobić sobie kolonoskopię, czyli badanie jelita grubego (jeśli w rodzinie były przypadki nowotworu jelita grubego, badanie należy wykonać po 40. roku życia).