W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny wszczepiono stymulator nerwów krzyżowych pacjentce z poporodowym nietrzymaniem stolca. Tę bardzo rzadko wykonywaną w Polsce operację przeprowadził profesor Adam Dziki, który w brzezińskim szpitalu kieruje zespołem doświadczonych specjalistów, zajmujących się leczeniem chorób jelita grubego.

Terapia InterStim (nazywana również stymulacją nerwów krzyżowych) polega na wszczepieniu – najpierw na okres próbny – elektrody, sterowanej zewnętrznym, niewielkim neurostymulatorem. Wysyła on łagodne impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych, kontrolujących czynności jelita grubego i odbytnicy. Za pomocą pilota pacjent sam ustawia poziom stymulacji, może też włączać lub wyłączać urządzenie. Jeśli testy potwierdzą skuteczność terapii, neurostymulator umieszcza się na stałe pod skórą nad pośladkiem. Taki zabieg wykonano właśnie w szpitalu w Brzezinach – neurostymulator wszczepiono pacjentce, u której nietrzymanie stolca spowodowane było uszkodzeniem mięśni zwieraczy podczas porodu.

– To bezpieczna i mało inwazyjna metoda leczenia, a całkowicie zmienia życie chorego. U ponad 40 procent osób ze stymulatorem udaje się wyeliminować nietrzymanie stolca, u prawie wszystkich znacznie ograniczyć objawy tej dolegliwości – mówi prof. Adam Dziki.

Neurostymulator może pomóc pacjentom, u których nie dało efektu leczenie zachowawcze, farmakologiczne. Terapia może być skuteczna nawet w przypadku uszkodzenia zwieracza odbytu. InterStim jest wykorzystywany również w leczeniu nietrzymania moczu. Jest metodą w pełni odwracalną. Zabieg nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nietrzymanie stolca to przypadłość, która występuje u ok. 3-5 proc. dorosłych osób. W zdecydowanej większości dotyczy kobiet, nierzadko młodych – częstą przyczyną tego schorzenia są m.in. okołoporodowe uszkodzenie zwieraczy. Chorobę mogą powodować także schorzenia jelit, w tym powikłania po zabiegach proktologicznych czy nowotwory.

Szpital Specjalistyczny Brzeziny specjalizuje się w kompleksowym leczeniu pacjentów z chorobami jelita grubego: od konsultacji w poradniach specjalistycznych, przez zaawansowaną diagnostykę, po chirurgię onkologiczną, chemioterapię oraz stosowanie najnowocześniejszych metod leczenia, takich jak neurostymulacja.