Na początek 34 kontrole, A potem same plusy

Reorganizacja, restrukturyzacja zatrudnienia, przegląd i renegocjacja umów z dostawcami leków i sprzętu, duża budowa, wdrażanie medycznych procedur jakościowych i… kontrole. Tylko w 2013 roku, kiedy nastąpiły zmiany własnościowe w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny i zaczęła się jego modernizacja było ich 34! Czy warto było zaczynać tę inwestycję, przekształcać publiczny szpital?

O tym, że bilans wszystkich tych zamian jest dodatni uczestników Kongresu Dyrektorów Szpitali, który w czerwcu odbył się w Warszawie, przekonywała prezes Szpitala Specjalistycznego Brzeziny, Anna Janicka. Placówka – dzięki prywatnemu inwestorowi – w półtora roku stała się jedną z nowocześniejszych w regionie łódzkim. Została rozbudowana, wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, zatrudnia świetnych lekarzy i pielęgniarki.

Świadczy nie tylko te usługi medyczne, które oferowała przed modernizacją, ale wzbogaciła swoją ofertę m.in. o chirurgię onkologiczną, Centrum Leczenia Jelit, Oddział Dziennej Chemioterapii. Imponuje nowoczesnymi gabinetami, salami operacyjnymi, komfortowymi salami chorych. W przyszpitalnej przychodni przyjmują lekarze 19 specjalności – w większości autorytety w danej dziedzinie medycyny. W brzezińskim szpitalu można dziś wykonać ponad 200 różnorodnych badań diagnostycznych, laboratoryjnych i zabiegów. Z tej oferty korzystają mieszkańcy powiatu brzezińskiego, szpital ma też coraz więcej pacjentów z sąsiednich powiatów i województw. Dzięki przekształceniom i inwestycjom może też oferować usługi komercyjne.

Placówka dba o najwyższy standard usług medycznych – w krótkim czasie uzyskała certyfikaty jakości ISO 9001:2000, ISO 14001 oraz ISO 18001, jest w trakcie przygotowania do akredytacji Centrum Monitorowania Jakości Ministerstwa Zdrowia.

Podczas Kongresu Dyrektorów Szpitali dyskutowano między innymi o przekształceniach struktury własnościowej szpitali, problemach związanych z ich modernizacją i zarządzaniem, informatyzacją, zarzadzania danymi osobowymi, umowach z NFZ, oczekiwaniach szpitali wobec ustawodawcy.