Remont stopy – tak w dużym uproszczeniu można nazwać operację, którą wykonano w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. Ortopeda, doktor Grzegorz Sobieraj, odbudował ubytki w kości skokowej oraz zniszczoną chrząstkę w stawie skokowym. Do rekonstrukcji stawu wykorzystał stosowaną – jak na razie – tylko w brzezińskim szpitalu  chrząstką stawową w sprayu.

Zniszczenie kości skokowej u pacjentki, która była operowana, to konsekwencja nie do końca wyleczonego skręcenia nogi w kostce. Kość skokowa – ze względu na niestabilność stawu – nie była we właściwym położeniu. Skręcona, obciążona podczas fizycznej, stojącej pracy uległa zniszczeniu: pojawiły się znaczne ubytki, zniszczeniu uległa także chrząstka, pokrywająca kości stawu. Pacjentka odczuwała coraz większy ból stopy, uniemożliwiający jej chodzenie.

– Odtworzyłem ubytki w kości skokowej, wykorzystując w tym celu fragmenty kości pobrane z miednicy pacjentki – mówi doktor Grzegorz Sobieraj. – Do regeneracji chrząstki stawowej zastosowałem chrząstkę w płynie, zawierającą komórki macierzyste. Przygotowano ją w  trakcie operacji z krwi i szpiku pacjentki. Chrząstka wypełni też przestrzeń między przeszczepami kostnymi a kością skokową, pomagając w zrośnięciu się kości.

Chrząstkę w płynie/sprayu (tzw. prechrząstkę) zastosowano po raz pierwszy w Polsce w szpitalu w Brzezinach i – jak do tej pory – stosuje się ją tylko w tej placówce. Można nią uzupełniać powstałe wskutek urazu ubytki tkanek. Przy wszczepianiu fragmentów kości pomaga ona w przyjęciu się naturalnego implantu, jest używana do regeneracji chrząstki stawowej.

Chrząstka w płynie bardzo szybko zastyga. Przygotowuje się ją w niecałą godzinę z krwi i szpiku pacjenta. Są one źródłem osocza bogatopłytkowego z włóknikiem, nazywanego PRF (od angielskiego: platelet-rich fibrin), połączonego z komórkami macierzystymi pochodzenia szpikowego. Włóknik to proste białko, które wytrącając się z osocza krwi tworzy rusztowanie, na którym buduje się struktura kości łączącej implanty lub chrząstka stawowa. W regeneracji i naprawie tkanek pomagają komórki macierzyste stymulowane czynnikami wzrostu, które zawiera chrząstka w płynie. Źródłem czynników wzrostu jest osocze krwi.

Rekonwalescencja po operacji rekonstrukcji stawu skokowego potrwa około 3 miesięcy. Pacjentka odzyska pełną sprawność po 4-6 miesiącach.