Tak, jeśli jesteś po pięćdziesiątce lub twierdząco odpowiesz choćby na jedno z pytań, które umieściliśmy w ankiecie dołączonej do tej informacji.

Unikanie kolonoskopii, odkładanie tego badania – szczególnie wtedy, gdy niepokoją nas jakieś dolegliwości, na przykład przewlekłe bóle brzucha – może mieć poważne konsekwencje. Nie licząc stresu, związanego z martwieniem się, czy to coś, co nam dolega, to poważna sprawa.

– Najlepsze wyjście w tej sytuacji to po prostu konsultacja ze specjalistą, na przykład w naszym ośrodku, gdzie na co dzień zajmujemy się chorobami jelita grubego – mówi doktor Michał Spychalski, kierownik Ośrodka Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny. – Po to są specjaliści, żeby korzystać z ich wiedzy, ich obarczać swoimi zdrowotnymi zmartwieniami, zapytać czy potrzebna jest kolonoskopia, czy nie. W wielu przypadkach okaże się, że baliśmy się niepotrzebnie, bo dolegliwości nie były związane z poważną chorobą jelita grubego. A jeśli sprawa będzie jednak poważniejsza, wcześniejsze wykrycie choroby zwiększa szanse na jej skuteczne wyleczenie.

Jeżeli nic nam nie dokucza o profilaktycznym wykonaniu kolonoskopii powinniśmy pamiętać po ukończeniu 50. roku życia. Wcześniej to badanie powinny zrobić osobny, u których w najbliższej rodzinie ktoś chorował na raka jelita grubego – kolonoskopię należy wykonać mając 10 lat mniej, niż krewny w czasie, gdy wykryto u niego tę chorobę.

Kolonoskopia znacznie ogranicza zagrożenie związane z poważną chorobą nowotworową jelita grubego. Najczęściej – po ok. 30-minutowym badaniu – dostajemy informację, że wszystko jest w porządku. Jeśli zostaną zauważone jakieś niewielkie zmiany w jelicie, na przykład nieduże polipy, zostaną one usunięte podczas kolonospkopii. Pamiętajmy, że jeśli zmiany nowotworowe w jelicie grubym zostaną wykryte w fazie, gdy nie dają jeszcze żadnych objawów, są najczęściej całkowicie wyleczalne.

Kolonoskopię wykonywaną profilaktycznie należy powtarzać co 5-10 lat, bo tyle może trwać bezobjawowy rozwój zmian nowotworowych. Warto więc zapytać swojego lekarza o to, gdzie można wykonać profilaktycznie kolonoskopię, warto skorzystać z bezpłatnych rządowych programów badań profilaktycznych.

– Pamiętajmy jednak, że kolonoskopia – choć jest dziś mało dokuczliwa i z reguły bezpieczna – jednak wciąż jest badaniem inwazyjnym, które nie u każdego może być wykonane na przykład w warunkach ambulatoryjnych – mówi doktor Spychalski. – Tak jest u osób, które cierpią jednocześnie na inne schorzenia. Dlatego zawsze przed zapisaniem się na to badanie doradzam konsultacje z lekarzem. Zapytanie go, czy w naszym przypadku to badanie jest wskazane, potrzebne, czy – jeśli jeszcze na coś chorujemy – może być wykonane ambulatoryjnie, czy powinniśmy wykonać je na przykład w szpitalu.

NASZA ANKIETA

1. Czy dokuczają ci przewlekłe bóle brzucha?
  2. Czy zaobserwowałeś zmianę rytmu wypróżnień?
  3. Czy masz zaparcia?
  4. Czy zaobserwowałeś krwawienie z odbytu?
  5. Czy tracisz na wadze?
  6. Czy któryś z twoich bliskich chorował na raka jelita grubego?

Każdy z przytoczonych objawów może sygnalizować chorobę jelita grubego, kolonoskopia jest także wskazana wtedy, gdy ktoś w rodzinie chorował na raka jelita grubego.

• Dlatego jeśli choć jedna z odpowiedzi na pytania w ankiecie jest twierdząca, poradź się lekarza. Zapytaj, czy nie powinieneś wykonać badania kolonoskopowego jelita grubego.
  • Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś negatywnie po ukończeniu 50. roku życia wykonuj kolonoskopię profilaktycznie raz na 5-10 lat.