Szpital Specjalistyczny Brzeziny odwiedził doktor Makoto Nishimura, szef oddziału endoskopii przewodu pokarmowego w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology. Wizyta japońskiego specjalisty może zapoczątkować współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach.

Doktor Nishimura jest wszechstronnym specjalistą w dziedzinie diagnostyki i małoinwazyjnych zabiegów wykonywanych z użyciem kolonoskopu i gastroskopu – między innymi usuwania nowotworów z przewodu pokarmowego metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej (ESD), czyli bez otwierania brzucha, z zachowaniem ciągłości przewodu pokarmowego.

W szpitalu w Brzezinach pracuje doktor Michał Spychalski, który uczył się endoskopowych technik operacyjnych w kilkunastu zagranicznych klinikach, głównie w Japonii: w Jokohamie, Kobe i w szpitalu w Tokio, w którym pracuje doktor Nishimura.

– Mamy nadzieję, że wizyta doktora Nishimury zapoczątkuje współpracę szpitali w Tokio i Brzezinach. Zależy nam na wymianie doświadczeń z lekarzami z Japonii, gdzie – podobnie jak w Korei Południowej – zaczęto stosować ESD i gdzie ta technika jest już używana rutynowo – mówi doktor Spychalski. – Chcemy, by jak najwięcej naszych specjalistów zdobyło nowe umiejętności. W szpitalu w Brzezinach organizujemy również comiesięczne szkolenia dla polskich lekarzy, prezentacje zabiegów ESD, w których uczestniczyło już około 80 specjalistów z całego kraju.

Szpital Specjalistyczny Brzeziny jest jednym z trzech, w których – obok ośrodków w Szczecinie i Warszawie – wykonuje się prawie wszystkie w Polsce zabiegi usuwania nowotworów z jelita grubego czy żołądka. Endoskopowa operacja jest zwykle skuteczna, pacjent po kilku dniach wychodzi ze szpitala, szybciej wraca do zdrowia. Jednak rocznie wykonuje się w naszym kraju tylko ok. 200 takich zabiegów (w tym 70 w szpitalu w Brzezinach), a ok. 10 tysięcy osób operowanych jest klasycznie.

ESD wykonuje się w znieczuleniu ogólnym – rozwarstwia się ścianę jelita czy żołądka i specjalnym nożem, którym steruje się zdalnie za pomocą kolonoskopu lub gastroskopu, wycina się guz w jednym kawałku. Operacja endoskopowa jest w większości przypadków skuteczna, krótsza od wykonanej klasycznie z rozcięciem brzucha. Krótka jest rekonwalescencja, chory po kilku dniach wychodzi ze szpitala. Każdego roku klasycznym operacjom z powodu raka jelita grubego jest poddawanych w Polsce blisko 10 tysięcy osób. Wiele z nich mogłoby mieć usunięty nowotwór metodą ESD.

Szpital w Brzezinach specjalizuje się w kompleksowym leczeniu osób z chorobami nowotworowymi, głównie jelita grubego, utworzono tu pierwsze w Polsce Centrum Leczenia Chorób Jelit. Rocznie w brzezińskiej placówce wykonuje się ok. 400 operacji onkologicznych, pacjenci mają do dyspozycji również Oddział Dziennej Chemioterapii.

2016.03.11 wizyta dr Nishimura - 44

2016.03.11 wizyta dr Nishimura - 2