Doktor Michał Spychalski, jeden z najlepszych polskich chirurgów, wykonujących zabiegi i operacje endoskopowe, został wyróżniony podczas największej w Azji i jednej z większych na świecie konferencji medycznych, dotyczących chorób przewodu pokarmowego, która odbyła się na początku listopada w Kobe w Japonii.

Lekarze specjalizujący się w leczeniu chorób układu pokarmowego, uczestniczący w 24 Japan Digestive Disease Week, nagrodzili pracę doktora Spychalskiego: „ESD as a bridge to perform complex procedures combining endoscopic and surgical approach”, prezentującą skomplikowane zabiegi i operacje endoskopowe wykonywane w brzezińskim szpitalu. Nasz specjalista mówił między innymi o endoskopowym (metoda POEM) leczeniu achalazji (zwężenie przełyku) oraz o endoskopowym leczeniu guzów podśluzówkowych przewodu pokarmowego (metoda ESD – endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa).

Doktor Spychalski kieruje w szpitalu w Brzezinach Ośrodkiem Endoskopii Zabiegowej i Bariatrycznej. Tylko w tym roku wykonano tu już ponad 3000 procedur endoskopowych, w tym 100 zabiegów ESD oraz 10 zabiegów POEM. Doktor Spychalski od ponad roku organizuje w Brzezinach comiesięczne kursy ESD dla chirurgów z innych placówek medycznych, chcących doskonalić lub uczyć się tej techniki operacyjnej.

Sam specjalizuje się w endoskopii zabiegowej i operacyjnej od ponad 10 lat, jest jednym z kilku lekarzy w Polsce wykonujących rutynowo zabiegi dyssekcji podśluzówkowej oraz POEM. Doświadczenie zdobywał podczas licznych kursów i staży zagranicznych, które odbył między innymi w Japonii (czterokrotnie), Niemczech, Norwegii, USA, Francji. Podczas listopadowego pobytu w Japonii uczestniczył także w Asian Paific Digestive Week i towarzyszących temu sympozjum warsztatach ESD. Odbył również staż w National Cancer Center w Tokio, najważniejszym ośrodku w Japonii, zajmującym się leczeniem nowotworów.

Spotkanie z japońskimi specjalistami, autorytetami w dziedzinie endoskopii zabiegowej, było okazją do osobistego zaproszenia ich do przyjazdu na Międzynarodowe Warsztaty Zaawansowanych Technik Endoskopowych ESD, które w maju przyszłego roku współorganizuje Szpital Specjalistyczny Brzeziny. Doktor Michał Spychalski poprosił o podzielenie się swoją wiedzą z uczestnikami warsztatów prof. Yatakę Saito, kierownika Kliniki Endoskopii National Cancer Center w Tokio, prof. Hirato Kitę z Uniwersytetu Teykio w Tokio oraz doktora Makoto Nishimurę, kierownika Kliniki Endoskopii w Tokyo Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology.

Wśród wykładowców przyszłorocznych warsztatów będą także: prof. Adam Dziki, wybitny chirurg i proktolog, kierujący w brzezińskim szpitalu zespołem specjalistów, zajmujących się leczeniem chorób jelita grubego, szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy chirurgii ogólnej, kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, doktorzy: Jan Pertkiewicz, Andrzej Białek i Michał Spychalski – wybitni specjaliści w dziedzinie endoskopii zabiegowej. Uczestnicy międzynarodowych warsztatów ESD będą mogli między innymi oglądać transmitowane na żywo pokazowe operacje i zabiegi ESD, wykonywane przez japońskich specjalistów w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny.