Szpital Specjalistyczny Brzeziny partnerem merytorycznym nowego serwisu medme.pl o dietach leczniczych – Dieta nie dla każdego. Eksperci z Brzezin – dietetyk kliniczny Izabela Nowak i kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych dr Halina Komorowska

Do tej pory diety lecznicze kojarzyły się wyłącznie z nudnym, monotonnym i po prostu niesmacznym jedzeniem w szpitalach. Eksperci Medme.pl i Szpitala Specjalistycznego Brzeziny przełamują ten stereotyp. W serwisie „Dieta nie dla każdego” można znaleźć przepisy wideo, tygodniowe jadłospisy, a także porady dotyczące czterech diet: cukrzycowej, niskocholesterolowej, niskopurynowej oraz nowotworowej. Sprawdź, jak smacznie i zdrowo jeść.

Wielu pacjentów, którzy muszą stosować diety lecznicze myśli, że są skazani na jałowe i mało urozmaicone posiłki. A to błąd. Bez względu na chorobę można bawić się w kuchni, a co najważniejsze kontrolować i wspomagać leczenie choroby. Jak?

Dieta cukrzycowa

– W leczeniu cukrzycy, tak samo ważne jak przyjmowanie leków obniżających poziom glukozy we krwi, jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Dieta cukrzycowa, przy cukrzycy typu 2, pomoże nie tylko utrzymać, ale wręcz obniżyć, poziom glukozy we krwi – mówi Izabela Nowak, dietetyk kliniczny ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny, ekspert serwisu „Dieta nie dla każdego”.
Zobacz wideo: Dieta cukrzycowa – porady dietetyka

Dieta na podwyższony cholesterol

Podobnie jest w przypadku podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi.
– W pierwszej fazie choroby zaleca się wyłącznie stosowanie diety antycholesterolowej, z pomocą której możemy skutecznie obniżyć poziom trójglicerydów w organizmie. Efekty są widoczne już po trzech miesiącach stosowania – mówi Izabela Nowak, dietetyk kliniczny.
Zobacz: Przepisy i jadłospisy w diecie niskocholesterolowej

Dieta w dnie moczanowej

Dieta niskopurynowa zalecana jest z kolei pacjentom chorującym na dnę moczanową, która . staje się coraz bardziej powszechna w grupie mężczyzn po 50 roku życia. Na czym polega dieta niskopurynowa?

– Na wyborze pokarmów mających małą zawartość związków purynowych, które po spożyciu wytworzą w organizmie niewielką ilość kwasu moczowego – tłumaczy Izabela Nowak. – Dieta ubogopurynowa w hiperurykemii, jest zalecana zarówno jako część terapii, jak i profilaktyki.
Sprawdź: Przepisy i jadłospisy w diecie niskopurnowej

Dieta nowotworowa

W serwisie „Dieta nie dla każdego” dużo miejsca poświęcono też diecie nowotworowej.  I choć nie istnieje dieta, która potrafi wyleczyć z raka, to zbilansowane żywienie odgrywa ogromną rolę w procesie leczenia onkologicznego. Nie tylko wzmacnia organizm podczas terapii antynowotworowej, ale też pomaga zminimalizować skutki uboczne i powikłania.
Sprawdź przepisy i jadłospis w diecie nowotworowej

Jak za pomocą diety wspomagać leczenie choroby? Sprawdź porady dietetyka klinicznego Izabeli Nowak i wypróbuj przepisy kucharza Dawida Furmanka w serwisie „Diety nie dla każdego” na medme.pl.