W Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny testowane jest urządzenie do chłodzenia skóry głowy Paxman, zapobiegające wypadaniu włosów u pacjentek, które są poddawane chemioterapii. To jedyny szpital w województwie łódzkim, w którym można obecnie skorzystać z tego typu sprzętu.

Wypadanie włosów podczas chemioterapii to jeden z bardziej widocznych i stresujących skutków ubocznych leczenia choroby nowotworowej. Dlatego wynaleziono system chłodzenia skóry głowy, który ogranicza utratę włosów w trakcie terapii antynowotworowej.

Pacjentka poddawana chemioterapii zakłada na głowę specjalnie skonstruowany silikonowy czepek, który – w kontrolowany, precyzyjny i bezpieczny sposób – obniża temperaturę skóry głowy. Powoduje to miejscowe obkurczenie naczyń krwionośnych w powierzchniowej warstwie skóry głowy, redukując przepływ krwi w tym obszarze. Dzięki temu utrudniony jest dostęp chemioterapeutyku do wrażliwych na jego działanie cebulek włosów, a tym samym znacznie zmniejsza się jego destrukcyjny wpływ na cebulki. Można w ten sposób zredukować wypadanie włosów od 50 do 90 procent.

System, stosowany od ponad 20 lat, jest w całkowicie bezpieczny, łatwy i wygodny w użyciu, dobrze tolerowany przez pacjentki. Poprawia jakość ich życia w trakcie i po terapii, zmienia ich psychiczne nastawienia do leczenia, redukuje stres, odejmuje zmartwień, co pomaga w walce z chorobą. Nie ma też obaw, że jego stosowanie ograniczy zasięg chemii konieczny w leczeniu choroby nowotworowej – chemioterapeutyk dotrze wszędzie tam, gdzie powinien być podany.

W naszym kraju pracuje obecnie 10 urządzeń do chłodzenia skóry głowy Paxman, na świecie ponad 2000. Szpital w Brzezinach, który ma własny Oddział Dziennej Chemioterapii, będzie testował takie urządzenia. Jeśli placówka zdecyduje się na ich zakup, będzie pierwszą w regionie, w której ta usługa medyczna znajdzie się w standardowej, stałej ofercie.