W związku z wciąż panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 coraz częściej pojawiają się informacje o dyskryminacji i stygmatyzacji lekarzy, pielęgniarek, pielęgniarzy, ratowników medycznych, opiekunów medycznych, wolontariuszy i innych osób, które pomagają pacjentom zarażonych tym wirusem. Zwraca się uwagę, że personel medyczny jest zagrożeniem dla sąsiadów czy lokalnych społeczności. W mediach pojawiają się niepokojące relacje o przypadkach stygmatyzacji personelu medycznego oraz członków ich rodzin, w tym tych najmłodszych.

Powiatowe Centrum Zdrowia w Brzezinach przyłącza się do akcji #niestygmatyzuj Stop Stygmatyzacji Personelu Medycznego prowadzonej między innymi przez Stowarzyszenie Menadżerów Ochrony Zdrowia STOMOZ, którego nasz szpital jest członkiem.

Pracownicy systemu ochrony zdrowia są przede wszystkim ludźmi i jak każdy inny boją się o zdrowie swoje i swoich rodzin, ale świadomi są jednocześnie jak ważną rolę pełnią w walce z COVID-19. Dlatego zwracamy się z prośbą o docenienie ich starań i walki, jaką toczą na pierwszym froncie wszędzie tam, gdzie to możliwe, także w życiu codziennym i kontaktach sąsiedzkich.

Dla nas wszyscy pracownicy systemu ochrony zdrowia to prawdziwi bohaterowie i pragniemy podziękować im za starania, jakie wkładają w opiekę nad wszystkim pacjentami.