Listę swoich chorób trzymaj w lodówce

W najbliższy czwartek, 7 kwietnia, Szpital Specjalistyczny Brzeziny będzie rozdawał KOPERTY ŻYCIA. Co to takiego?

To rodzaj formularza, w który wpisuje się (drukowanymi literami) podstawowe dane personalne i najważniejsze informacje o stanie zdrowia – imię i nazwisko, PESEL, grupę krwi, telefon kontaktowy do najbliższych osób, kontakt do lekarza prowadzącego (jeśli to możliwe), informację o tym, gdzie jest kompletna dokumentacja medyczna, na jakie przewlekłe choroby chorujemy, jakie leki, od kiedy i w jakiej dawce przyjmujemy, na jakie leki jesteśmy uczuleni, przebyte ważniejsze zabiegi i operacje.. Formularz umieszcza się w kopercie, którą z kolei „opakowaną” w folię wkłada się do… lodówki. Skąd nazwa: koperta życia i dlaczego lodówka?

Do zebrania w jednym miejscu najważniejszych danych zdrowotnych zachęca się przede wszystkim osoby samotne i starsze. Warto to zrobić, bo na przykład w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy zostanie wezwane pogotowie, ratownicy medyczni mają dzięki temu szybki dostęp do informacji, które mogą uratować życie chorym. A lodówka? Ma ją prawie każdy, łatwo ją znaleźć – dlatego wybrano ją na miejsce przechowywania koperty życia. Bo jeżeli każdy z nas umieściłby ją w innym miejscu, według niego najbardziej oczywistym – w szufladzie biurka, szafie, szafce z lekami – w większości przypadków by jej nie znaleziono. Dane w kopercie życia trzeba oczywiście aktualizować (jeśli na przykład zmieniamy leki), trzeba je przejrzeć przynajmniej raz w roku.

Szpital Specjalistyczny Brzeziny będzie rozdawał (w godzinach 9.30 – 15.30) koperty życia 7 kwietnia, podczas Światowego Dnia Zdrowia. Każdy, kto tego dnia przyjdzie do szpitala będzie mógł także – w punkcie informacyjnym NFZ – dowiedzieć się wszystkiego na temat świadczeń,  z jakich można korzystać w placówkach medycznych w naszym regionie, uzyskać dostęp do własnego, indywidualnego konta pacjenta (ZIP). Są na nim informacje o przebiegu naszego leczenia, zabiegach, operacjach, przepisanych lekach. Żeby mieć stały dostęp do swojego konta, trzeba dostać indywidualny login oraz hasło. I właśnie te dane będzie można otrzymać 7 kwietnia w brzezińskim szpitalu, bez konieczności wizyty w siedzibie ŁOW NFZ.

Będzie można też zmierzyć sobie (w godzinach 9.30-11.30) stężenie glukozy we krwi (trzeba być na czczo albo min. dwie godziny po lekkim posiłku), ponieważ tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony pod hasłem walki z cukrzycą.

SZPITAL SPECJALISTYCZNY BRZEZINY ZAPRASZA NA
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA Z KOPERTĄ ŻYCIA
7 kwietnia, godz. 9.30-15.30
ul. M. Skłodowskiej-Curie 6 (wejście główne od ul. Wojska Polskiego)