Już 330 osób skorzystało w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny z rządowego Programu Szybkiej Terapii Onkologicznej. Szpital i działająca przy nim Wielospecjalistyczna Przychodnia Lekarska uczestniczą w nim od początku roku.

Program umożliwia osobom, u których podejrzewa się chorobę nowotworową szybką diagnostykę (wykonanie odpowiednich badań, wizyta u specjalisty, jeśli to konieczne) oraz – w przypadku potwierdzenia choroby nowotworowej – niezwłoczne rozpoczęcie leczenia. Przyspieszenie diagnostyki i leczenia zwiększa szanse na szybki powrót do zdrowia.

– Szybka Terapia Onkologiczna ma sprawnie przeprowadzić pacjenta onkologicznego przez diagnostykę i leczenie. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w dostępie do świadczeń zdrowotnych, a leczenie jest bezpłatne – mówi Anna Pacho, koordynator Pacjentów Onkologicznych w szpitalu w Brzezinach.

„Przepustką” do szybkiej diagnostyki i leczenia onkologicznego jest Zielona Karta. Dostaje ją osoba, u której lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa chorobę nowotworową. Karta zastępuje skierowanie, uprawnia do szybkich badań diagnostycznych i jest własnością pacjenta. Są na niej odnotowywane przez lekarzy kolejne etapy leczenia.

Specjalistyczny Szpital Brzeziny oferuje pacjentom z Zieloną Kartą leczenie w doskonale wyposażonym Oddziale Chirurgii Onkologicznej. Terapia może być kontynuowana w Oddziale Dziennej Chemioterapii w Brzezinach. Do świadczeń należy także wykonanie pełnego pakietu badań laboratoryjnych i obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa i badania endoskopowe).

Pakiet Onkologiczny nie jest programem zdrowotnym ani profilaktycznym. Pacjent nie musi się rejestrować, by z niego skorzystać (decyzję o podjęciu takiego leczenia zawsze podejmuje lekarz). Szczegółowe informacje o ogólnopolskim Programie Szybkiej Terapii Onkologicznej są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: www.pakietonkologiczny.gov.pl.