Łódzką Szkołę Diabetologii (ŁSzD) założył w roku 1997 profesor Józef Drzewoski, wybitny specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i farmakologii klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych, który przyjmuje pacjentów również w Szpitalu Specjalistycznym Brzeziny.

Profesor Drzewoski mówił o dokonaniach ŁSzD podczas jubileuszowej konferencji naukowej, która odbyła się 7 grudnia w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Przypomniał, że podczas kilkudziesięciu podobnych spotkań naukowych zorganizowanych przez ŁSzD nie tylko w Łodzi, ale także w innych ośrodkach, w których uczestniczyło łącznie kilka tysięcy lekarzy, pielęgniarek, studentów medycyny i chorych na cukrzycę, przekazywano najnowszą wiedzę o postępach w zakresie poznawania czynników ryzyka rozwoju cukrzycy, nowych metodach diagnostycznych, najnowszych lekach przeciwcukrzycowych oraz nowych strategiach terapii i profilaktyki tej choroby.

Podczas 20-letniej działalności ŁSzD gościła wielu najwybitniejszych specjalistów różnych dziedzin medycyny z kraju i zagranicy, wspierała finansowo młodych naukowców prowadzących badania w dziedzinie kardiodiabetologii. Prowadziła także szeroką działalność wydawniczą – wydawano między innymi Dziennik Łódzkiej Szkoły Diabetologii, opublikowano także kilkanaście monografii polsko i angielskojęzycznych związanych z problematyką chorób metabolicznych, głównie cukrzycą i otyłością.

Profesor Drzewoski mówiąc o tym, jak zmieniało się podejście do leczenia cukrzycy typu 2 (stanowi ono około 85-90% wszystkich rozpoznanych przypadków cukrzycy wskazywał na priorytetowe znaczenie personalizacji leczenia, czyli indywidualnego, kompleksowego podejścia do każdego pacjenta. Z naciskiem podkreślał, że jedynym sposobem zahamowania ogromnej zachorowalności na cukrzycę typu 2 na świecie, w tym także w Polsce, jest promowanie w społeczeństwie zasad prozdrowotnego stylu życia, obejmującego przede wszystkim odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Zgodnie z podstawowym zadaniem statutowym w licznych wykładach prowadzonych w ŁSzD wskazywano, że powodzenie w terapii cukrzycy może zagwarantować dobrze wyedukowany chory w zakresie przyczyn cukrzycy oraz sposobów zmniejszania zagrożenia wystąpienia jej ostrych i przewlekłych powikłań.

Na cukrzycę typu 2 choruje na świecie ponad 420 mln ludzi, w Polsce zaś około 3 milionów, w Łódzkiem – 650 tysięcy (najwięcej w Polsce). Nie ulega wątpliwości, że rozwojowi choroby sprzyja siedzący tryb życia, zła dieta, nadwaga, otyłość, zwłaszcza brzuszna. Powszechność tego stylu życia jest głównym powodem, że na cukrzycę chorują nie tylko osoby starsze, ale coraz częściej także dzieci i młodzież.

Gościem specjalnym jubileuszowej konferencji Łódzkiej Szkoły Diabetologii był profesor Jerzy Vetulani – psychofarmakolog, neurobiolog, biochemik, profesor nauk przyrodniczych, członek Polskiej Akademii Nauk, który mówił o ludzkim mózgu, o tym, jak cukrzyca wpływa na jego funkcjonowanie. Uczestnicy konferencji wysłuchali też wykładu doktora Jacka Kasznickiego z Kliniki Chorób Wewnętrznych Diabetologii Farmakologii Klinicznej UM w Łodzi ma temat wpływu leków hipoglikemizujących na zmniejszenie śmiertelności i dużych incydentów sercowo-naczyniowe u pacjentów chorych na cukrzycę.

Liczny udział słuchaczy w Jubileuszowej konferencji ŁSzD i przedstawione dokonania udowodnił, że jej działalność i osiągnięcia są doceniane przez łódzkie środowisko zainteresowane szeroko rozumianą problematyką cukrzycy i często z nią współistniejącymi licznymi chorobami.

Jak nie dać szans cukrzycy?

• Prowadź zdrowy tryb życia, stosuj dietę bogatą w warzywa i owoce, ogranicz spożywanie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, soli.
  • Kontroluj masę ciała, by uniknąć nadwagi, a zwłaszcza otyłości.
  • Bądź aktywny fizycznie.
  • Regularnie sprawdzaj stężenie glukozy we krwi – podstawowym testem jest badanie poziomu glukozy na czczo. Wykonaj go przynajmniej raz trzy lata przed osiągnięciem wieku 45 lat, później raz w roku.
  • Jeśli masz nadwagę albo ktoś w bliskiej rodzinie choruje czy chorował na cukrzycę, masz niski poziom dobrego cholesterolu i/lub wysoki poziom trójglicerydów, cierpisz na nadciśnienie lub inne choroby układu krążenia bez względu na wiek sprawdzaj poziom glukozy we krwi raz w roku.
  • Pamiętaj – cukrzyca typu 2 w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo, jest więc trudna do wczesnego rozpoznania!